NASA Yüzünüze Dokunmadan Önce Uyarı Veren Kolye Geliştirdi: PULSE

384 Okunma 28 Haziran 2020 13:44
nasa-pulse-teknolama

NASA koronavirüs nedeni ile yüzümüze dokunmamızın sakıncalı olduğu bu dönemde bu yönde bizleri uyaracak PULSE adında bir kolye geliştirdi.

Koronavirüsün etkilerini görmeye devam ettiğimiz bu günlerde birçok şirket bizleri virüsten korumanın çeşitli yollarını aramakta. İçinde bulunduğumuz yeni normal döneminde tedbiri elden bırakmamak ve ikazlara uymak oldukça önemli. Aksi taktirde birçok ülkede yaşanan ikinci dalganın ülkemizde de görülmesi kaçınılmaz olacaktır.

Tedbirlerin hayatımızı kurtardığı bu dönemde bizlere bu tedbirlere uymak konusunda yardımcı olacak bir tasarım NASA tarafından geliştirildi. Kolye şeklinde görülen bu tasarım en dikkat etmemiz konulardan biri olan elimizi yüzümüze götürmemek konusunda bizleri uyarıyor. Kolye elinizi yüzünüze yaklaştırdığınız an sizin bir dalgınlıkla elinizi yüzünüze sürebileceğinizi düşünüp titreşim gönderiyor. Kolye bu sayede sizi uyararak elinizi yüzünüze götürmemeniz gerektiğiniz hatırlatıyor.

NASA tarafından PULSE adı verilen bu tasarımın ticari amaçlı olarak üretiminin yapılmayacağı açıklandı. Ancak geliştirilen bu tasarımın açık kaynak kodlu olarak paylaşıldığı ve 3D baskı ile kendi yapmak isteyenlere sunduğunu da belirtelim.

Basit bir elektronik sistem ile çalışan kolye, içerisinde bulunan yakınlık sensörü sayesinde elinizi yüzünüze yaklaştırdığınızı algılıyor. Ardından küçük titreşim motoru ile titreyerek size uyarıda bulunuyor. Ürünün geliştiricileri insanların bu sayede bir süre sonra ellerini yüzüne götürmemelerini sağlayacak bir alışkanlık edineceğini düşünmekteler.

Daha fazla teknoloji haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

Sıradaki içerik:

NASA Yüzünüze Dokunmadan Önce Uyarı Veren Kolye Geliştirdi: PULSE

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ