NASA Mars’a Gitmek Yerine Salda Gölü Gezisini Önerdi

437 Okunma 31 Temmuz 2020 16:21
nasa-corona-virus-teknolama-min

NASA resmi twitter hesabı üzerinden Türkiye’de bulunan Salda Gölü ile Mars yüzeyi arasında büyük benzerlikler olduğunu belirtti.

NASA son dönemde Mars’a yolculuk için yaptığı çalışmalar ile gündemde. Mars görevi için ilk büyük adım olarak tanımlayabileceğimiz Perseverance fırlatması sonrası Nasa, özellikle de bizleri ilgilendiren bir konu ile gündeme geldi.

Türkiye’nin Maldivleri olarak nitelendirilen, kendine özgü yüzeyi ve kum yapısıyla dikkat çeken Salda Gölü, NASA’nın da dikkatini çekmişe benziyor. NASA Earth üzerinden yayınlanan makalede Salda Gölü ile Mars yüzeyi arasındaki benzerliklerin olduğunua dikkat çekildi.

Yapılan paylaşıma göre Salda Gölü’nün jeolojik yapısı ile Mars gezegeninde bulunan Jezero Krateri arasında büyük benzerlikler var. Bilim adamları Jezero Krateri’nin Mars yüzeyinde yer alan kurumuş bir göl kalıntısını olduğunu düşünüyorlar. Bu nedenle Salda Gölü’nü Jezero Krateri’nin canlı hali olarak yorumlamaktalar.

Salda Gölü’nün Jezero Krateri’ne benzer yapısı olan Dünya üzerindeki tek konum olduğu belirtiliyor. Salda Gölü ve Jezero Krateri benzer karbonatlar ve çökelme özellikleri ile birbirlerine oldukça benzeyen yapıya sahipler.

Salda Gölü’nün Mars projelerinde ilerlememizi sağlayacak önemli bir konum olduğu görüşü hakim. Salda Gölü’nün Mars araştırmaları için bir merkez olması bekleniyor.

NASA tarafından Salda Gölü paylaşımı tüm Dünya’da dikkat çekmiş durumda. Salda Gölü’nün ilerleyen dönemlerde daha fazla yerli ve yabancı turist çekmesi de oldukça büyük bir ihtimal.

Peki siz NASA tarafından yapılan bu paylaşım hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizler de görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla teknoloji haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

Sıradaki içerik:

NASA Mars’a Gitmek Yerine Salda Gölü Gezisini Önerdi

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ