e
sv

NASA, Hiç Olmadığı Kadar Yakından Çekilen Güneş Fotoğraflarını Paylaştı

nasa-günes-teknolama
avatar

Onuralp Hızal

 • e0

  Mutlu

 • e1

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Güneş’in günümüze kadar çekilmiş olan en yakın fotoğrafları paylaşıldı. İşte en yakından çekilen Güneş fotoğrafları.

Güneş günümüzde hala bilim adamlarının yoğun mesailer harcadığı ve gizemini çözmeye uğraştığı bir gök cismi olarak değerlendiriliyor. Gök bilimciler tarih boyunca Güneş’i gözlemlediler ve bu gizemli gök cismi hakkında bilgi toplamaya çalıştılar. Günümüze kadar bu araştırmalar amacıyla fotoğrafları çekilen Güneş’e ise yüksek sıcaklık dolayısıyla mümkün olmuyor. Teknolojinin giderek gelişmesiyle her geçen dönem daha da iyi görüntüler elde edebildiğimiz Güneş’le ilgili NASA tarafından paylaşılan son görseller ise oldukça heyecan verici.

NASA şimdiye kadar Güneş’in hiç olmadığı kadar yakından fotoğraflandığını açıkladı. Güneş’i hiç olmadığı kadar yakından görmemizi sağlayan bu resimlerin ise ESA’nın geliştirdiği Solar Arbiter uydusu tarafından çekildiği aktarıldı.

Güneş’in bahsi geçen en yakın fotoğraflarının çekildiği mesafe ise 48 milyon mil. Bu değer yaklaşık olarak 77 milyon kilometreye denk geliyor.

NASA proje bilim adamı Holly Gilbert konuyla ilgili “Güneş’in bu benzeri görülmemiş resimleri şimdiye kadar elde ettiğimiz en yakın görüntüler. Bu inanılmaz görüntüler, bilim insanlarının Güneş’in atmosfer katmanlarını bir araya getirmelerine yardımcı olacak” yorumunda bulundu.

Fotoğraflar baktığımızda görüntülerin şimdiye kadar gördüğümüz en net Güneş görselleri olduğunu söylememiz mümkün.

NASA tarafından paylaşılan Güneş Görselleri;

Daha fazla teknoloji haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.