e
sv

NASA, Ay Görevleri için Tuvalet Tasarımı Yarışması Başlattı

nasa-corona-virus-teknolama-min
avatar

Mehmet Sefa Lazoğlu

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

NASA Ay’a gidecek ekipte görev alacak mürettebatın kullanabileceği ideal tuvalet için bir tasarım yarışması düzenledi.

Hepimiz uzay yolculuklarında insanların ne gibi sıkıntılarla karşılaşabileceğini az çok tahmin edebiliyoruz. Yer çekiminin olmadığı uzay yolculuğu sırasında ise aklımıza gelen en büyük sorunlardan biri tuvaletler. Tuvalet tasarımları astronotların gündelik aktivitelerini devam ettirebilmeleri için gerekli en önemli mekanlardandır.

NASA, astronotların gündelik aktiviteler sırasında karşılaştıkları sorunları en ideal şekilde çözebilmek adına ise tuvalet tasarımlarının sergileneceği bir yarışma düzenledi. Amaç ise tasarımlar arasında en ideal olanını seçip bir sonraki Ay’a yolculuk sırasında astronotların hizmetine sunmak.

NASA tarafından şimdiye kadar uzaya gönderilen tüm uzay araçlarında farklı bir tuvalet sistemi kullanıldı. Örnek vermek gerekirse; Uluslararası Uzay İstasyonu içerisinde kullanılan sistem ile astronotların dışkıları sıkıştırılarak saklanıyor. Hepimizin adını duymuş olduğu Apollo görevlerinde ise daha farklı bir tuvalet sistemi kullanılmıştı.

Yeni Ay görevi olan Artemis için ise NASA, tuvalet tasarımları konusunda bütün fikirlere açık. Astronotlarının en ideal şartlarda görevlerini yerine getirmesini isteyen NASA, küresel çapta bir tasarım yarışması başlattı. Yarışmanın kazananı ise 35 bin dolarlık ödülün sahibi olacak.

Bu sene Uluslararası Uzay İstasyonu’nda da yeni bir tuvalet sitemine geçileceğini açıklayan NASA, Ay yüzeyinde yer çekiminin daha yüksek olmasından dolayı daha farklı bir sisteme ihtiyaç olduğunu belirtti.

Yarışmaya katılan projeler ise hem düşük yerçekiminde hem de Ay yüzeyinde çalışabilme kriterlerine göre değerlendirilecek. Yarışmaya katılım için belirlenen son gün 17 Ağustos.

Yarışmaya katılmak isterseniz ilgili sayfaya buradan ulaşıp projenizi gönderebilirsiniz.

Daha fazla teknoloji haberleri için sitemize abone olabilir, ayrıca sosyal medya hesaplarımız üzerinden bizleri takip edebilirsiniz.