e
sv

Nasa Açıkladı: Potansiyel Olarak Tehlikeli Bir Gök Taşı Dünya’ya Yaklaşıyor

nasa-göktasi-teknolama
avatar

Mert Mutlu

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

2020 yılı içerisinde Dünya genelinde yaşanan olaylardan ardından bir de NASA tarafından yapılan tehlikeli bir gök taşı Dünya’ya yaklaşıyor açıklaması gündeme geldi.

2020 yılında belki de 100 yıllık bir zaman içerisinde yaşanabilecek olumsuz olayları 1 sene içerisinde yaşamış olduk. Ancak bu yıl henüz bitmiş değil ve yeni olaylar bizleri bekliyor. Son olarak Koronavirüs etkilerini yavaş yavaş kaybediyor derken bir de gök taşı haberi paylaşıldı.

Gün içerisinde bir duyuru paylaşan NASA, potansiyel olarak tehlikeli olarak kabul edilen bir gök taşının Dünya’ya yaklaştığını bildirdi. Duyuruda gök taşının 163348 (2002 NN4) adı verilen gök taşının boyutlarının 250 metre ile 750 metre olduğu belirtildi. 6 Haziran tarihinde Dünya’ya en yakın konuma geleceği belirtilen gök taşının, Dünya ile arasındaki mesafe ise 5 milyın 93 bin 634 kilometre olacak.

TSİ 6.20’de Dünya’ya en yakın konumuna gelecek olan gök taşının Dünya’ya çarpması ise öngörülmüyor. Gök taşının potansiyel olarak tehlikeli sınıfında gösterilmesinin nedeni ise Dünya’nın yörüngesi ile kesişmesi. Bilim insanları açıklamalarında gök taşının Dünya’ya olan en yakın konumunun bile Ay’ın yörüngesinin 13 katı kadar mesafede olduğunu belirtti. Bu nedenle gök taşının Dünya’ya çarpması çok düşük bir ihtimal olarak gösteriliyor.

9 Temmuz 2002 yılında keşfedilen gök taşı bu nedenle 163348 (2002 NN4) adı ile anılıyor. Gök taşının saatte 11.146 kilometre ile hareket ettiği biliniyor. Gök taşının Güneş çevresindeki bir turu ise yaklaşık 300 Dünya günü sürüyor.

Daha fazla teknoloji haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.