e
sv

Nano Teknoloji Nedir? Ne İşe Yarar?

793 Okunma — 16 Mayıs 2020 22:10
nano-teknoloji-nedir-teknolama-min
avatar

Selim Enes Erdoğan

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Nano teknoloji, atomik ve moleküler maddelerinin seviyeli kontrolünü sağlayan supramolekülerdir. Makroölçek ürünleri imalatında kullanılan atomların ve moleküllerin kontrol halini sağlayan amaçtır. Eski ve yaygın tanımı olmasına rağmen nano moleküler teknoloji güncel olarak aynı terimde kullanılmaktadır. En az bir boyutlandırmasının büyüklük oranı 1 ile 100 nanometreye ulaşan maddenin kontrolüdür. Kuantum mekaniğinin etkileri, kuantum alanının ölçeğinden daha önemli ve ayrıcalıklı olduğunu göstermektedir.

Belirli bir teknolojik amacın niteliğinden çok, belirtilen sınırın alt katmanlarında oluşan maddenin özelliğini ele araştırma kategorisi olmuştur. Bu sebepten ötürü nano ölçek teknolojileri geniş çaplı araştırma ve uygulamalı örneklerinin araştırma sonucu ortaya çıktığı anlaşılır. Yer bilimi, moleküler biyoloji, yarı iletken fiziği ve organik kimya olarak sınıflandırılan bilim dallarını araştırır. Bu araştırmalar sonucu doğal olarak geniş çaplı bilgi kayıtlarına hakimdir.

Nano Teknoloji ’nin Hayatımızda ki Yeri

1 metrelik alanı baz alarak bine bölmemizin ardından 1 milimetre boyutuna ulaşabiliriz. Peki 1 milimetreyi, bine böldüğümüzde elde ettiğimiz 1 mikron sonucudur. (Bakteri ve mikrop gibi gözle görülemeyecek boyutlardadır.) 1 mikronu, bine böldüğümüzde ise nanometreyi elde ediyoruz. “1 metreyi kaç kere bine bölüp, çıkan sonucunu tekrar bine böldüğümüzü fark etmiş olmalısınız.” 1 nanometre içerisinde barınan atomlar hangi gerekçe ile bizim hayatımızda yer alır.

Bazı malzemeleri nano boyut olarak ayırabiliriz. Mekanik, manyetik ve elektronik kapsamlarında farklı boyutlarda incelendiğini anlayabiliriz. Bu teknolojinin kullanım alanları ise oldukça geniştir. Günlük hayatımıza etki edeceğinin bazı örnekleri ise sürekli tüketilen cipsi nasıl olurda bir paket içerisinde aylarca bayatlamadan durabiliyor. Bu tamamen nanotek sayesinde elde edilen verilerden birisidir. Paketler içerisinde duran yiyecekler, içecekler, unlu mamüller, su, bakliyat, güneş pilleri, fosil yakıtları ve spor yaparken kullanılan bazı ekstra besinler… Bu örnekler sadece günlük hayatımızı kapsayan bazı türleridir.

Nano Teknolojiyi Nasıl Bir Gelecek Bekliyor

Gelişimi süreklilik göstermekte olan teknoloji türü, çoğu bilim adamı ve ilgilileri tarafından gelecek yıllarda daha çok konuşulacağı gözle görülebilir. Kısıtlı imkanlar yüzünden belli başlıklı konularda faaliyet göstermesi tamamen yetersizlikle alakalıdır. Yeterli kaynaklar ve verilerin düzgün kullanılması sonucu nano teknoloji geleceği parlak gözüken dallardandır.

Nano teknoloji nedir konumuzun da sonuna geldik. Eğer senin de eklemek istediğin ya da hatalı gördüğün bir nokta varsa yorum olarak paylaşmayı unutma. Ayrıca daha fazla teknoloji haberleri için sitemize abone olabilir, Instagram ve Twitter hesaplarımızdan bizleri takip edebilirsin.

 • Yusuf665
  10 ay önce

  Teknoloji her geçen gün harika gelişiyor takibini yapmak bazen yetmez akılda ermez yani bilgi adına bu teknoloji fayda sağlıyor ileri dönük herşey güzel olacak

  yorum beğen
 • Burak Er
  10 ay önce

  1 ile 100 nanometre boyutundaki yapıların belirli bir amaca hizmet etmesi için tasarlanması ve kullanılmasına nanoteknoloji diyoruz. Nano ölçeğini göz önüne getirmek için düşünelim: 1 metreyi (mesela bir masanın kenar uzunluğu) bine böldüğümüzde 1 milimetreyi (cetveldeki en küçük aralık) elde ediyoruz. Bunu bine böldüğümüzde 1 mikrona iniyoruz – mikroplar bu boyutta ve ancak mikroskopla görülebiliyorlar. Onu da bine böldüğümüzde nanometreye geliyoruz; onlarca atomdan oluşan kümeler! Peki bu görülmez, koklanmaz küçüklükteki sistemler nasıl olur da bizim metre ölçekli dünyamızda bir amaca hizmet edebilir?

  Hayal etmek için insanlığın nanoteknolojiyi bilmeden önce de kullandığı bir örneğe bakalım: Altın nanoparçacık halindeyken rengi sarı değil kırmızı! Dördüncü yüzyılda Eski Roma’da yapılmış Lycurgus Kupasının içinden ışık geçirildiğinde verdiği muhteşem görüntü camın içerisinde bu altın nanoparçacıkları barındırmasından kaynaklanıyor.

  yorum beğen
 • Mehmet Doğan
  10 ay önce

  Günüm teknoloji çağı teknoloji çok hızlı bir şekilde gelişiyor Nano teknolojide buna dahil parçaları küçülterek malzemelerin daha çok yerde kullanılmasi sağlandı telefonlar bile günümüz bilgisayar donanimlarina eşit gitmekte

  yorum beğen
 • Esrltnts
  10 ay önce

  Teknoloji adına birçok yorum içeriyor muhakkak bakmalısınız.

  yorum beğen
 • Murat ünal
  10 ay önce

  Nanoteknoloji ile bu dünya çok farklı konumlara gelmiş ve hala da ilerlemektedir . Hayatımızda çok büyük.bir öneme sahip olduğunu anlatan bu yazı için çok teşekkürler

  yorum beğen
 • mahfuz saglam
  10 ay önce

  gerçekten teknoloji ile ilgili müthiş bir site arayıp bulamadığım.seyleri burada buluyorum

  yorum beğen
 • Cüneyt
  10 ay önce

  Teknoljinin herşeyi anlatıyorlar bakın derim

  yorum beğen