MEB Açıkladı: Okullar Ne Zaman Açılacak ve Nasıl Eğitim Verilecek

299 Okunma 02 Ağustos 2020 23:40
okullar-ne-zaman-acilacak-teknolama-min

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların açılacağı tarih ve yeni dönemde koronavirüs ile alakalı nasıl bir eğitim modeli izleneceğini açıkladı.

Koronavirüs tüm Dünyada olduğu gibi vaka sayıları azalmış olsa da ülkemizde de etkisini sürdürüyor. Yeni normal dönemi içerisinde birçok tedbire uyduğumuz şu günlerde insanların kafasında geleceğe yönelik soru işaretleri bulunmakta. Bunlardan bir tanesi de koronavirüs döneminde yeni eğitim döneminin hangi sistem ile başlayacağı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yapmış olduğu açıklamada daha önceden de belirtmiş olduğu gibi okulların 31 Ağustos tarihinde açılacağını açıkladı. Ancak daha da önemlisi Bakan Selçuk, yeni döenmde nasıl bir yol haritası izleneceğinden de bahsetti.

Alacakları kararların ciddiyetinin farkında olduklarını belirten Selçuk, 4 farklı senaryo üzerinde çalışıldığını belirti. Bu senaryoların ilki okullarda herhangi bir kısıtlama olmadan normal eğitim sürecinin işlemesi yönünde. İkinci senaryo ise okulların tamamen kapatılması üzerine ve ardından nasıl bir eğitim modeli izleneceği yönünde.

Üçüncü yöntem ise okulların belirli günlerde açık olduğu bir sistemi içeriyor. Sınıf mevcutları bu seçenekte farklı günlerde okula gelecek ve derslerin bir kısmı da çevrimiçi olarak verilecek. Müfredatın seyreltilmesinin söz konusu olduğu bu model için Bakan Selçuk “Seyreltilmiş” tabirini kullanmakta.

Dördüncü ve son seçenek ise yalnızca riskli bölgeler için önlemlerin alınması üzerine. Bu bölgelerde önlemlerin alınıp geri kalan bölgelerde ise eğitimin olduğu gibi devam etmesi söz konusu.

Bakan Selçuk hangi modelin tercih edileceği konusunda şu ifadeleri kullandı;

Bu kesinleşmiş bir şey değil, bu bir senaryo. Biz her duruma hazırlıklıyız. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Kabine toplanacak, bütün bakanlıklar nasıl bu meseleye dört elle sahip çıkıyorsa Milli Eğitim de çıkıyor. Cumhurbaşkanımız bütün verileri gördükten sonra Kabine’de yaptığı tartışmalarla istişarelerle ortaya bir karar çıkıyor. Bu kararı biz toplumla ‘Şunu yapacağız.’ diye paylaşacağız, zamanı gelince.

Daha fazla teknoloji haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

Sıradaki içerik:

MEB Açıkladı: Okullar Ne Zaman Açılacak ve Nasıl Eğitim Verilecek

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ