Mac Bilgisayarlara Yüz Tanıma Özelliği Geliyor

30 Okunma 25 Temmuz 2021 21:57
apple-macbook-pro-teknolama

iPhone ve iPad’lerde görmeye alışık olduğumuz yüz tanıma özelliği Mac bilgisayarlara ekleniyor.

Apple güvenlik konusunda kullanıcılarına yeni seçenekler sunmaya devam ederken bir yandan da geliştirdiği teknolojileri tüm ürünlerine uyumlu hale getirmeye çalışıyor. İlk olarak Apple tarafından iPhone X ile tanıştığımız yüz tanıma sistemi 2017 yılında duyuruldu. Bu tarihten itibaren yeni sürüm iPhone ve iPad cihazların tamamında kullanılmakta. Face ID olarak bilinen bu özellik şimdi de Mac bilgisayarlarla buluşmaya hazırlanıyor.

Parmak iziyle kimlik doğrulamanın ardından daha pratik bir güvenlik seçeneği olması adına çıkarılan Face ID, bazı kullanıcılar tarafından her ne kadar geceleri tam anlamıyla çalışmadığı belirtilse de oldukça fazla kullanılan bir güvenlik ve kilit yöntemi.

Apple tarafından geliştirilen sistem bir süredir Mac bilgisayarlara getirilmek isteniyordu. Konuyla ilgili ortaya çıkan bilgilere göre özelliğin Mac bilgisayarlara gelmesi için birkaç yıl daha beklememiz gerekecek.

Ayrıca Apple’ın aynı dönemlerde ekran altı kamera sistemiyle de kullanıcıların karşısına çıkacağı konuşuluyor. Hali hazırda ekran altı kamera geliştiren şirketlerin olduğu ve Apple’ın da bu şirketler arasındaki yerini alacağı gelen bilgiler arasında. Face ID özelliğini iPhone’ların ekran altına yerleştirilen bu kameralar yardımı ile yapmak isteyen Apple’ın bu konuda da çalışmalara başladığı belirtiliyor. Ancak bu teknolojiye sahip bir iPhone modelinin en erken 2023 yılında piyasaya sürülebileceği düşünülüyor.

Peki siz Face ID(yüz tanıma özelliği) teknolojisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Siz de görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak bizler ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla teknoloji haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Mac Bilgisayarlara Yüz Tanıma Özelliği Geliyor

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ