arama

  Koronavirüse Karşı Ordu Belediyesi’nden Dezenfeksiyon Tüneli

  ordu-koronavirüs-dezenfeksiyon-tüneli-teknolama
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Mert Mutlu
  • Beğen
   Loading...

  Koronavirüse karşı önlem alan belediyelerden biri de Ordu Belediyesi oldu. Ordu Belediyesi halkın salgından korunması amacıyla dezenfeksiyon tüneli oluşturdu.

  Ülkemizde koronavirüsün görülmesinin ardından yöneticiler ve vatandaşlar olarak hep birlikte virüse karşı bir savaşın içine girdik. Virüsün yayılmaması için her ne kadar en etkili tedbir olarak evden çıkılmaması önerilse de sokaklarda insanlar görmek mümkün. İşleri dolayısıyla veya acil ihtiyaçları nedeniyle sokağa çıkan vatandaşların yanı sıra ne yazık ki virüsün ciddiyetinin farkında olmadan sokakta bulunan vatandaşlarımız da mevcut.

  Ordu Belediyesi’de Türkiye’de vaka sayılarının artması sonucu insanları bu salgından korumak ve virüsün hızlı bir şekilde yayılmasını önlemek amacıyla bir adım attı. Evlerinden çıkmak durumunda kalan vatandaşlarını düşünen Ordu Belediyesi vatandaşların virüsten korunmalarını sağlamak adına dezenfeksiyon tüneli hazırladı.

  Aircor 52 olarak bilinen bu tünel içine giren vatandaşları sensörler yardımıyla algılıyor ve vatandaşları dezenfekte ediyor. Dezenfekte işlemi sırasında vatandaşlara özel karışımlı solüsyon buharı sıkılıyor. 5 metre uzunluğundaki bu tünel, kıyafetlerin üzerindeki bakteri ve virüsleri temizleyerek vatandaşların evlerine güvenli bir şekilde dönebilmelerini sağlamak amacıyla hayata geçirildi.

  Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler kent meydanına yerleştirilen tünel ile ilgili açıklamalarda bulundu. Güler tüneli tamamen kendi imkanları ile ortaya çıkardıklarını ve marka tescili için de başvurularını gerçekleştirdiklerini aktardı. Ayrıca Güler açıklamalarında dışarı çıkma zorunluluğu olan vatandaşlar için hazırlanan bu tünelin insan sağlığına hiçbir zararlı etkisinin bulunmadığını aktardı.

  Konuyla ilgili biligiler paylaşan Ordu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Alp ise böyle bir uygulamanın Türkiye’de ilk olduğunu ve Ordu İli’nin belirli noktalarına bu tünellerden kurulacağından bahsetti.

  Daha fazla koronavirüs haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

  editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ