Koronavirüse Karşı Geliştirilen Açık Kaynak Projeler

981 Okunma 19 Mart 2020 23:45
solunum-maskesi-teknolama-min

Koronavirüse karşı geliştirilen açık kaynak projeler neler? İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde görülen Corona virüsü tüm dünyayı etkisi altına almış durumda. Ülkemizde de insanların sokağa çıkmaması için sosyal medya üzerinde etkinlikler düzenlenirken, bu virüse karşı mücadele amaçlı 3D yazıcılar ile geliştirilen açık kaynaklı projeler de bulunuyor.

Koronavirüsün Çin’den başlayıp Avrupa ve Amerika’ya kaymasının ardından buna karşı önlem ve mücadele amaçlı açık kaynaklı projeler de geliştiriliyor. Geliştirilen ürünlerin bazıları hayat kurtarabilecek düzeyde iken bazıları ise yalnızca önlem almamız konusunda bizlere yardımcı oluyor.

1. HEPA Filtre ile yapılabilecek maske

HEPA filtre kullanarak evde de yapılabilecek bir maske, oldukça kullanışlı bir tasarım ile bir araya geliyor. Eğer ki direkt yüzünüzün 3 boyutlu taraması varsa, tamamen size özel bir maske de bastırabilirsiniz. Bu maske sayesinde virüsün geçirgenliği oldukça azalıyor.

Üretim Dosyası: https://www.thingiverse.com/thing:4222563

2. Venturi Valfi

Hastanelerde özellikle bu dönemde yaşanan yoğunluk ile birlikte bu valflere olan ihtiyaç çok daha fazlalaşmıştır. 3 boyutlu yazıcılar da bu durum için en güzel ve pratik çözüm haline geldi diyebiliriz.

Üretim Dosyası: https://grabcad.com/library/respirator-free-reanimation-venturi-s-valve-1?fbclid=IwAR2Pkt56IbsQD4QMMhte-aQ9i2ZQxi8JCE7xJens0zuNfsosNVibCjgg2R8

3. Tam Boy Maske

Üretilen maskelerden kullanıyorsunuz ancak güvenliğiniz konusunda hala şüpheleriniz mi var? O zaman bu şekilde tam boy maske üreterek çok daha yüksek verimli bir şekilde toplum içinde dolaşabilirsiniz.

Üretim Dosyası:https://www.prusaprinters.org/prints/25857-protective-face-shield-rc1/files

4. Ventilatör Cihazı

Avrupa’da yaşanan yoğun sıkıntıların ardından en büyük problem de bu cihazın yeterli sayıda olmaması ve ulaşmanın zor olduğu.

Üretim Dosyası: https://drive.google.com/drive/folders/1DYRy8ob1gMdBsH0btx2hL-dvSP76QFNz?fbclid=IwAR3BeHkwGhwaedykgKCekSRa0gIfHx3H342Y_O4U8-Vjx8uBDaf-hdH-iOY

5. Açık Kaynak Solunum Maskesi

Pandemik bir salgın ile yüz yüzeyiz. Bu durumda kendinize özel, kendiniz üretebileceğiniz bir yüz maskeniz olsun istemez miydiniz? Antimikrobiyal özelliği ile en çok tercih edilen maske tipini siz de üretebilirsiniz.

Üretim Dosyası: https://copper3d.com/hackthepandemic/?fbclid=IwAR2hd-GMlfnwsABbKkfBjeZn5UBpzwKgD2DoBIWsCBZUnBCvdpQ-PUlN4t4

Sizlerin de üretebileceği açık kaynak projeler listemizin sonuna geldik. Daha fazla koronavirüs haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizlere destek olabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Koronavirüse Karşı Geliştirilen Açık Kaynak Projeler

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ