arama

  Koronavirüs Tespiti Yapabilen Yapay Zeka Geliştiriliyor

  koronavirus-test-sonuclari-e-nabiz-teknolama-min
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • İbrahim Barışan
  • Beğen
   Loading...

  Koronavirüs tespiti için geliştirilen yapay zeka insanların akciğer filmlerini inceleyerek koronavirüs tespit edebilmeyi hedefliyor.

  Tüm dünya genelinde en önemli gündem maddesi haline gelen koronavirüs için aşı ve ilaç çalışmaları sürüyor. Ancak içinde bulunduğumuz dönemde insanların koronavirüse sahip olup olmadıklarını tespit edebilecek teknolojiler de oldukça önemli. Gün geçtikçe daha hızlı tespit imkanı sağlayan yöntemler bulunup kullanılmaya başlasa da bu yöndeki çalışmalar tüm hızıyla devam etmekte.

  Daha hzılı bir koronavirüs tespiti yöntemi bulmak amacıyla çalışan Waterloo Üniversitesi’nden Linda Wang, Alexander Wong ve Kanada merkezli yapay zeka şirketi DarwinAI COVID-Net ismini verdikleri bir yapay zeka geliştirdiler.

  COVID-Net insanların göğüs röntgenlerine bakarak koronavirüs belirtilerini tespit edebiliyor. Yapay zekanın geliştirilmesi için 2.839 viral ve bakteriyel enfeksiyon geçiren hastanın 5.941 adet röntgen görüntüsü incelenerek bir veri seti oluşturuldu. Ardından bu veri seti yapay zekaya koronavirüs tespitinde kullanması amacıyla tanıtıldı.

  DarwinAI Ceo’su Sheldon Fernandez ise yaptığı açıklamada COVID-Net’in henüz tam olarak hastalığın tespitinde kullanılmak için hazır olmadığını ve yapay zekanın güvenilir sonuçlar verebilmesi için araştırmacıları çalışmaya destek olmaya davet ettiklerini belirtti.

  Daha fazla koronavirüs haberleri için sitemize abone olarak bildirimleri açabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

  editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ