Koronavirüs Nedeniyle Türkiye’de İlk Ölüm Gerçekleşti

323 Okunma 18 Mart 2020 07:18
corona-virus-ilk-olum-fahrettin-koca-teknolama-min

Koronavirüs nedeniyle Türkiye’de ilk ölüm gerçekleşti. Geçtiğimiz gece saatlerinde açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de bulunan güncel vaka sayısının 98’e yükseldiğini belirtti. Ayrıca virüs sebebi ile ilk ölüm ne yazık ki gerçekleşti.

Günlük bilgilendirmelerine devam eden Fahrettin Koca, 16 Mart’ta 47 vaka sayısı var iken, 17 Mart itibari ile vaka sayısının 2 katından daha fazlasına çıkıp, 98 kişiye yükseldiğini duyurdu. Ayrıca 89 yaşındaki bir Türk vatandaşı da bu virüs sebebi ile hayatını kaybeden ilk vatandaşımız oldu.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan kentinde ilk olarak 2019 Aralık ayında görülen yeni tip Corona virüsü, kısa süre içerisinde tüm dünya geneline yayıldı. Güncel vaka sayısının (18 Mart) 200.000’e yaklaştığı belirtilirken, ölüm sayısı ise 8000’i geçmiş durumda. Peki Türkiye’de son durum ne şekilde ilerliyor? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, gece saatlerinde açıklamada bulundu.

Türkiye’de corona virüsü sebepli ilk ölüm gerçekleşti:

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de çalışmaların ilk günden itibaren devam ettiğini belirtti. Ardından hastalığın genel yapısından ve neler yapılması gerektiği konusundan bahseden Koca, üzülerek acil durum toplantısı yapması gerektiğini belirtti.

Toplantının sebebi ise, Türkiye’de ilk defa Koronavirüs sebepli bir ölümün gerçekleşmiş olması. Bakan Koca, hayatını kaybeden hastanın 89 yaşında olduğunu ve Çin bağlantılı bir şekilde virüsü kaptığını belirtti.

Ayrıca Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “Olayın Çin’de çıkmasından sonra niteliğini ilk kavrayan ülkelerden biriyiz. İnsanlık bu tablonun içindeyken tüm dünya ile yoğun ilişkileri olan Türkiye’nin kendini tümden yalıtması imkan dışıydı. Çocuklar ve gençler virüsü kolayca kapabiliyor ancak bu grupta ölüme neredeyse rastlanmıyor. Bu hastalıkta ölüm oranı sanılanın çok altındadır. Hastalığın en ağır seyrettiği kişiler, direnci düşük ve başka hastalığı olan kişilerdir” dedi.

Fahrettin Koca, “Kendisi 89 yaşındaydı. Virüsü Çin temaslı çalışanından aldı” sözleriyle, Türkiye’deki Corona virüsü kaynaklı ilk ölümün gerçekleştiğini üzülerek açıkladı.

“Bu gece sizi ve bütün halkımızı üzen bir haberi aynı üzüntüyü hissederek bildireceğim. Bu cümleyi bu tolpumun Sağlık Bakanı olmak yanında bir hekim olarak da kurmak istiyorum. Koronavirus ile mücadelemizde bugün ilk kez bir hastamı kaybettim. Toplumu temsilen onu en yakın takip eden kişilerdenim. Kendisi 89 yaşındaydı. Virüsü Çin temaslı bir çalışanından aldı. İlk kaybımız olan beyefendiye Allah’tan rahmet diliyorum. Ailesinin üzüntüsü hepimizin üzüntüsüdür. Ailesine sabır diliyorum.”

“Temas hikayesi ve bulguları nedeniyel izole edilen vakalar bulunmakta ve yakınları taranmakta. Önceden tanı konan hastalarımızın temas çevresini incelemeden geçiriyoruz. Bugün yapılan testlerde pozitif sonuç 51 kişidir. Toplam hasta sayımız 98 olmuştur. Belirttiğim gibi pozitif sonuçların büyük kısmı iyileşme ile sonuçlanıyor.”

“Bunun için gerekli destek tedavisini veriyoruz. Dünyadaki sonuçlar iyi biliniyor. Net bir iyimserlik yaratıyor. Bir kez daha halkımıza baş sağlığı diliyorum. Tanı konan hastalarımıza geçmiş olsun diyorum. Herkesi tedbirlere harfiyen uymaya davet ediyorum. Bugünler böyle devam etmeyecek. Hayatımızı bu şartlara göre düzenleyelim. Bir buçuk iki ay direnelim. Teşekkür ediyorum.”

Türkiye’de 98 Koronavirüs vakası var:

Sağlık bakanı tarafından yapılan açıklamaları yukarıdaki videodan izleyebilirsiniz. Daha fazla koronavirüs haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Koronavirüs Nedeniyle Türkiye’de İlk Ölüm Gerçekleşti

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ