arama

  KKTC’nin Yerli Elektrikli Otomobili: Da Vinci

  Da-Vinci-KKTC-teknolama
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Mert Mutlu
  • Beğen
   Loading...

  Türkiye’nin yerli otomobil konusundaki girişiminden sonra bu konuda bir atak da “Yavru Vatan” KKTC’den geldi.

  Doğu Akdeniz Üniversitesi’ne bağlı Elektrikli Araç Geliştirme Merkezi’nce tasarlanan bu aracın ismi “Da Vinci”. Tek yolcu kapasiteli kullanışlı ve küçük bir araç olarak tasarlanan Da Vinci, DAÜ Mühendislik Fakültesi öğrencileri tarafından geliştirildi. Araçta lityum-iyon batarya teknolojisi bulunuyor ve bu sayede araç hızlı şarj desteği ile 30 dakikada tam olarak şarj olabiliyor. Hızlı şarj özelliği kullanılmadığı taktirde de 3 saatte aracın bataryalarını tamamen doldurmanız mümkün. Da Vinci bataryaları tamamen dolu olduğu durumda 100 km yol alabiliyor.

  Küçük ve kullanışlı bir yapıya sahip olmasına rağmen kör nokta bırakmamak amacıyla araçta 4 adet de kamera bulunmakta. Ayrıca bu kameralar kör noktalar için bir çözüm getirmenin yanı sıra gece görüşü özelliğine sahip olmasıyla da dikkat çekiyor. Araçta güvenlik de önem verilen bir diğer konu. Aracın herhangi bir kaza anında yolcuyu korumayı amaçlayan hava yastıkları sürücü koltuğunda ve direksiyonunda bulunmakta.

  Aracın teknik özelliklerine gelecek olursak; Da Vinci iki silindire ve devreli fren sistemine sahip bir elektrikli otomobil. Ayrıca araçta bulunan rejeneratif frenleme sistemi, hybrid modellerden de aşina olacağımız tarzda, frenleme yapıldığı zaman bataryaları şarj etme özelliğine sahip.

  Lefkoşa-Mağusa arasındaki 80 km’lik yolu 1 TL’ye gidebildiği belirtilen araç ile ilgili DAÜ Rektör Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Davut Solyalı, aracın en kısa süre içerisinde kampüs içinde kullanılacağını aktardı.

  Daha fazla teknoloji haberleri içeriklerinden anında haberdar olmak isterseniz sitemize abone olarak bildirimleri açabilir ve sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

  editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ