arama

  KKTC’den Yerli Otomobil Projesinde Bir Atılım Daha

  kktc-yerli-otomobil-teknolama
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Mert Mutlu
  • Beğen
   Loading...

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yerli otomobili Günsel B9’un tanıtımı bu ay yapılacak.

  Türk mühendisleri tarafından tasarlanan ve geliştirilen Günsel, KKTC’nin yerli ve milli arabası olmasıyla dikkat çekiyor. Prototip üretimi aşamasında sona gelinen aracın 20 Şubat’ta ilk modeli olan Günsel B9’un tanıtımının yapılacağı aktarıldı.

  Aracın üretim aşaması için kullanılacak parçalar konusunda şimdiden 28 ülkeden 800 tedarikçi ile anlaşılmış durumda. Toplamda 109 mühendisin çalışması sonucu ortaya çıkarılan projenin başında Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel bulunuyor. Günsel kendi projesi olan yerli otomobilin ayrıca AR-GE çalışmalarının başkanlığını da yürütüyor.

  İlk olarak 2016 yılında duyurulan yerli otomobil projesi aradan geçen yılların ardından tasarım, donanım ve güvenlik anlamında önemli gelişmeler kaydetti. Yüksek teknolojiye sahip 10 bin parçadan oluşan araç tamamen elektrikli olmasıyla da dikkat çekiyor.

  2021’de başlaması beklenen seri üretim süreci için ilk etapta 2 bin araçlık bir üretim kapasitesi hedefleniyor. Zaman içinde arttırılacak üretim kapasitesi için 2025 hedefi ise yıllık 20 bin araç. Günsel yerli otomobil için yerli ve yabancı tedarikçilerle işbirliği içinde olduklarını ve elektrikli otomobil konusunda önemli bir yerde olabilmeyi hedeflediklerini söyledi. Ayrıca Günsel asıl hedeflerinin yerli otomobilde kullanılacak olan parçaların birçoğunun KKTC ve Türkiye’de üretilmesi olduğunu da sözlerine ekledi.

  Günsel’in şu an için bilinen özelliklerine gelecek olursak, araç bataryalarının dolu olması durumunda 350 kilometrelik bir menzile sahip olacak. 8 saniyede 0’dan 100 km hıza ulaşması beklenen aracın üretilmesi planlanan Günsel batarya istasyonlarında çok kısa sürede şarj olması hedefleniyor.

  Daha fazla teknoloji haberleri içeriklerinden anında haberdar olmak isterseniz sitemize abone olarak bildirimleri açabilir ve sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.