arama

  Karsan’ın Geliştirdiği Yerli Otonom Otobüs için Avrupa’dan Siparişler Var

  karsan-otonom-teknolama
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Mehmet Sefa Lazoğlu
  • Beğen
   Loading...

  Karsan tarafından geliştirilen yerli otonom otobüs Otonom Atak Electric için Romanya’dan ilk sipariş talebi alındı.

  Geçtiğimiz aylarda yaptığı otonom otobüs çalışmasıyla gündeme gelen Karsan, çok geçmeden aracın ulusal boyutta satışını gerçekleştirmek üzereler. Ağustos ayında tamamlanması beklenen otonom otobüs, yine bir Türk firması olan ADASTEC ile yapılan iş birliği sonucu ortaya çıktı.

  ADASTEC tarafından yürütülen çalışmalar sonucu otonom araçlar için tasarlanan yazılımların Atak Electric aracına entegre edilmesiyle ortaya çıkan Otonom Atak Electric modeli, otonom sürüş özellikleri ile dikkat çekiyor. Gücünü yüzde yüz elektrikli 230 kW gücündeki motordan Karsan Atak Electric, tam şarj olması halinde yaklaşık olarak 300 km uzunluğunda menzil sunuyor. Aracın tam şarj olması için geçmesi gereken süre ise hızlı şarj sayesinde 3 saatlik bir süreye denk geliyor.

  Ayrıca yerli otonom otobüs için yapım üretim aşaması Ağustos ayında tamamlanmasına rağmen testlerinin yıl sonuna kadar süreceği açıklaması yapıldı.

  Firmaya yeni projeleri Otonom Atak Electric için ilk sipariş Avrupa’dan geldi. Açıklanan bilgilere göre Romanya merkezli bir teknoloji şirketi olan BSCI, bir adet otonom otobüs siparişi verdi. Şirketin yeni otobüsünü Ploeşti şehrindeki Endüstri Parkı içinde kullanmak istediği de gelen bilgiler arasında. Yıl sonuna kadar BSCI firmasına teslim edilmesi planlanan yerli otonom otobüs böylece Romanya’da özel olarak tanımlanmış bir alanda hizmet vermeye başlayacak.

  Şu an için sadece bir adet otobüs siparişi alınmış olsa da gelecek planları açısından bu satış henüz proje aşamasında sayılabilecek bir otonom otobüs için oldukça umut verici.

  Sizin Karsan tarafından yürütülen bu otonom araç çalışmaları ile ilgili düşünceleriniz neler? Bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla otomobil haberleri için sitemize abone olarak bildirimleri açabilir ve sosyal medya kanallarından bizleri takip edebilirsiniz.

  • Yusuf
   1 hafta önce

   Teknoloji için insan düşünce ve gelişimi icin faydalı bir bilgi sayfası insana bakış açısını değiştiren etken

   2
   yorum beğen
  • Murat
   1 hafta önce

   Teknoloji tam da burada anlatıldığı gibi

   2
   yorum beğen
  editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ