arama

  İzinsiz Drone Uçuranlara Para Cezası Geliyor

  izinsiz-drone-ceza-teknolama-min
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Selim Enes Erdoğan
  • Beğen
   Loading...

  Dronelar son dönemlerde hayatımızın neredeyse her yerine girmeyi başardı. Bu durumun birçok artısı olduğu gibi eksileri de olabiliyor. Örneğin resmi drone yarışları düzenlenmesinin yanında bu insansız hava cihazlarını kötü amaçlı kullanıp insanların gizliliklerini suistimal etmek de bir o kadar kolay oluyor. Bu durumun önüne geçebilmek için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, izinsiz drone uçuranlara ceza vermeye başlayacak.

  Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, insansız hava araçlarını izinsiz ve kurallara aykırı şekilde uçuran kişilere 18 bin TL‘ye kadar para cezası vereceğini belirtti. Ayrıca bu yeni düzenleme ile birlikte herhangi bir uçuş sırasında telefonunu kapatmayan ya da uçak moduna almayanlara da 2 bin 603 TL ceza verilecek.

  Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından getirilen cezalar, bugün itibari ile resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiş oldu. Bundan sonra drone uçururken daha dikkatli olmamız gerekiyor.

  Ayrıca uçak içerisinde kurallara uymayan, uyarılmasına rağmen elektronik cihazları çalıştıran, diğer yolcuları rahatsız eden, zorunlu olduğu durumlarda emniyet kemerini bağlamayan herkes 2 bin 603 TL ceza alabilecek.

  Bundan böyle izinsiz drone uçururken daha dikkatli olmakta fayda var. Daha fazla teknoloji haberleri için sitemize abone olabilir ve sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

  editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ