e
sv

İşinizi Rahatlatacak H.266 Video Kodek Duyuruldu

h266-video-kodeko-teknolama-min
avatar

Selim Enes Erdoğan

 • e1

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Heinrich Hertz Enstitüsü, H.266 olarak isimlendirilen yeni video kodek standardını resmi olarak duyurdu. Yeni standart ile videolarda görüntü kaybı yaşanmazken, boyutları yarıya kadar inebilecek.

Teknoloji her gün biraz daha gelişmeye devam ediyor. Neredeyse her gün sizlere yeni ürünler, yeni teknolojiler tanıtır olduk. Teknoloji geliştikçe, yeni ihtiyaçlar da ortaya çıkabiliyor. Buna en basit örnek olarak ise video boyutlarını örnek verebiliriz.

Mesela 4K ya da son teknoloji bir 8K video indirmek istiyorsun. Ancak dosya boyutları o kadar fazla ki, indirmesi ayrı dert, kaydetmesi ayrı dert, montajlaması ayrı dert, upload etmesi ayrı dert… Durum böyle olunca da özellikle video içerik üreticileri zamanının çoğunu dosya boyutu sebebi ile boşa harcıyor.

Yeni duyurulan teknoloji ile birlikte videoların görüntüsü kalitesi düşmeden boyutları yarıya kadar indirilebilecek. Heinrich Hertz Enstitüsü tarafından duyurulan H.266 kodeği ile birlikte şimdiye kadar görmediğimiz verimlilikte videolarımızı depolayabilecek ve işleyebileceğiz. Üstelik videolarımızın boyutu yarıya düşerken, görüntü kalitesi konusunda herhangi bir derdimiz de olmuyor.

Enstitü tarafından yapılan açıklamalara göre H.266 kodeği, şu an için kullanılabilir değil. Ancak yetkililer, bu kodek ile uyumlu işlemcilerin tasarlanmakta olduğunu belirtti. Yani görünüşe göre önümüzdeki nesillerde H.266 kodeği kullanılabilir olacak.

Peki sen yeni H.266 video kodek hakkında ne düşünüyorsun? Sen de görüş ve düşüncelerini yorum olarak bizler ile paylaşabilirsin. Ayrıca daha fazla teknoloji haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsin.