iPhone için Hazırlanan Yeni İşletim Sitemi iOS 15 Tanıtıldı

26 Okunma 07 Haziran 2021 22:06
ios-15-teknolama

Apple tarafından iPhone kullanıcıları için geliştirilen iOS işletim sisteminin son sürümü iOS 15 tanıtıldı.

Bugün düzenlenen WWDC 2021 etkinliğinde tanıtılan iOS 15, birçok alanda sunduğu yeniliklerle dikkat çekti.

Apple tarafından iOS 15 ile kullanıcılara sunulan özelliklerden ilki FaceTime‘ın artık Android ve Windows kullanıcıları tarafından da kullanılabilir olması oldu. iOS 15 öncesi yalnızca iOS ve Mac cihazlar arasında iletişimi sağlayan FaceTime, artık web üzerinden de kullanılabilecek. Facebook ayrıca Zoom benzeri planlanmış bir görüşme oluşturmanıza ve bu görüşmeye önceden insanları davet edebilmeniz için bağlantı oluşturmanıza izin verecek.

Yeni sürüm ile değişecek konulardan biri de bildirimler oldu. Daha büyük ikonların dikkat çektiği yeni bildirim sisteminde bildirimlerin sınıflandırılabilir olması dikkat çekti. Yeni bildirim sisteminde yer alan odaklanma özelliği ile kullanıcıların kişisel ve iş olarak iki farklı bildirim sınıfı oluşturmasına izin verilecek. Yapay zeka ile desteklenen bu özellik kullanıcıların yalnızca görmek istediği bildirimleri görmesini sağlayacak.

iOS 15 ile gelen ve dikkat çeken yeniliklerden biri de Fotoğraflar uygulaması içerisinde karşımıza çıkacak. Sunulan yeni Memory Mixes adlı özellik sayesinde anılarınızı video haline getirebilmeniz mümkün olacak. Ayrıca yapmış olduğunuz videolara Apple Music’te yer alan parçaları da eklemeniz mümkün olacak.

Daha birçok uygulamada oldukça fazla yenilik sunan iOS 15 iPhone modellerinin daha kullanıcı odaklı olarak gelişmesine katkıda bulunacak. Ancak bilindiği üzere Apple yeni işletim sistemi sürümlerini tüm modellerine çıkarmamakta. iOS 15 güncellemesi alması beklenen modellerin listesi ise şöyle;

  • Phone 11 serisi
  • iPhone 12 serisi
  • iPhone Xs serisi
  • iPhone SE 2020
  • iPhone XR
  • iPhone X
  • iPhone 8 serisi
  • iPhone 7 serisi
  • iPhone 6S

Peki siz iOS 15 ve sunduğu yenilikler hakkında ne düşünüyorsunuz? Siz de görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak bizler ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla teknoloji haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

Sıradaki içerik:

iPhone için Hazırlanan Yeni İşletim Sitemi iOS 15 Tanıtıldı

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ