arama

  İnternet Üzerinden Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

  online-shopping-teknolama
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Onuralp Hızal
  • Beğen
   Loading...

  Günümüz teknolojisi sayesinde insanlara mağaza mağaza gezmeden alışveriş yapabilme özgürlüğü sunan online alışveriş furyası gün geçtikçe popülerliğini arttırıyor. Uzmanların belirttiğine göre black friday ve yılbaşının da bu döneme gelmesiyle yılın son iki ayında online alışverişe olan talep artışı siber saldırganların da iştahını kabartıyor.

  Uzmanların belirttiğine göre siber saldırılara karşı göre en büyük düşmanımız dikkatsizlik. Özellikle özel günlerde başlatılan indirimlerin stoklarla sınırlı olması veya sınırlı süreli olması bizi acele etmeye zorluyor. Üzerimizde oluşan bu zaman baskısı sonucu dikkatsiz davranabiliyor ve siber atakların hedefi olabiliyoruz. Peki bu tarz kötü niyetli saldırılardan korunmak için neler yapabiliriz. Uzmanların bizlere tavsiye olarak verdiği bir kaç önemli noktaya birlikte göz atalım.

  1- Online alışveriş sırasında halka açık kablosuz internet kullanmaktan kaçının.

  Ortak kullanım alanlarında sunulan kablosuz ağ hizmetleri bir çok kullanıcının aynı ağa bağlı olmasından dolayı kötü niyetli kullanıcıların sizin bilgisayarınıza ulaşımını kolaylaştırabilecek bir ortam hazırlıyor. Bir siber saldırgan ile aynı ağa bağlı olmanız bilgisayarınızı açık bir hedef haline getirebilir.

  2- İndirim miktarlarının ve kampanyaların mantık ölçüsünde olduğuna dikkat edin.

  Alışveriş siteleri her ne kadar yaptıkları indirimler sayesinde bizlerin dikkatini çekmeye çalışsa da yapılan indirimlerin boyutu her zaman mantık sınırları içerisinde olmalı. Aksi takdirde bizler için hazırlanan bir tuzağın içinde kendimizi bulmamız olası bir durum olacaktır. Yüksek ölçüde indirim veya kampanyalardan bahseden içerikler ve mesajlar aldığınız zaman bu bağlantılara tıklamadan önce bir kez daha düşünün. Ayrıca bu bağlantılarda yer alan site isimlerine dikkat etmekte de fayda var. Sizin dikkatinizi çekmeden çok bilinen bir internet sitesinin içindeki bir harfi değiştirip sizi farklı zararlı bir sayfaya yönlendirebilirler.

  3- Gereksiz bilgilerinizi paylaşmaktan kaçının.

  Bir alışveriş esnasında gerekli olacak bilgileri hepimiz az çok biliyoruz. Bu bilgiler dışındaki her bir cevap bizi siber saldırıya açık hale getirebilir. Örneğin hiç bir internet sitesi size kredi kartı şifresini veya annenizin evlenmeden önceki kızlık soyadını sormayacaktır.

  4- Her fırsatta hesaplarınızı kontrol edin.

  Özellikle alışveriş sonraları bilginiz dahilindeki tutar dışında herhangi bir tutar hesabınızdan çekilmiş mi diye kontrol etmenizde fayda. Hesaplarınızda şüpheli işlem tespit ettiğiniz durumlarda hemen bankanızla iletişime geçmeniz ve bankanızın size söyleyeceği talimatları yerine getirmeniz çok önemli.

  5- Cihazlarınızda güvenilir bir güvenlik yazılımı olması sizin faydanıza olacaktır.

  Sizlerin aldığı bu tarz önlemlerin ardından günümüz teknolojisinde kendimizi siber saldırılardan koruyabilecek en etkili yöntem güvenlik programları. Güvenlik programlarınızın da özellikle son sürümlerinde olması sizler için çok önemli, eski sürümlerde kalan programlarınız siber saldırganların işini kolaylaştıracaktır.

  Daha fazla liste içeriğimizden anında haberdar olmak isterseniz; sitemizin sol alt bölümünden siteye abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizi takip edebilirsiniz.