e
sv

İnternet Hızı Rekoru Kırıldı: Saniyede 44 Terabyte

en-hizli-internet-rekoru-teknolama-min
avatar

Selim Enes Erdoğan

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Avustralya içerisinde yapılan bir araştırma, internet hızı rekoru kırmayı başardı. Araştırma çerçevesinde saniyede 44.2 terabyte indirme yapılabilerek, yeni rekor ilan edildi. Bu hızı ortalama olarak yorumlamak gerekirse, 50 adet yüksek boyutlu oyunu aynı anda indirmeye bıraksanız 1 saniyede hepsini indirebilirsiniz anlamına geliyor.

Avustralya’da yapılan araştırmalar kapsamında, internet hızı konusunda yeni bir rekor kırıldı. Dünya rekoru olarak ilan edilen internet hızı ise saniyede 44 Terabyte indirme kapasitesine sahip. Bu hız ile aynı anda 1000 adet yüksek çözünürlüklü filmi indirmeniz yalnızca 1 saniye sürebilir.

Monash, RMIT ve Swinburne üniversiteleri kapsamında yapılan araştırmalar, Melbourne internet altyapısını kullanarak gerçekleştirildi. Ayrıca veri transferi için yüzlerce kızılötesi lazer içeren micro-comb isimli optik çipler kullanıldı.

Araştırma, ilk başta gizli tutulsa da sonrasında bilim dergisi Nature Communications tarafından yayımlandı.

Günlük kullanıma baktığımızda, dünyanın en hızlı interneti saniyede 197 megabyte iken Singapur’da, ikincilik ise saniyede 43 megabyte ile Avustralya’da bulunuyor. Yani bu bahsettiğimiz rekor hızın yalnızca milyonda birine denk geliyor.

Araştırmacılar tarafından yapılan açıklamaya göre, kendilerinin kullandığı cihazların, halihazırda kullanılan altyapılar ile birlikte kullanılması mümkün. Hatta micro-comb teknolojisini ticari amaç ile kullanmak isteyen yüzlerce şirketin bulunduğu da yapılan açıklamalar arasında.

Peki sen rekor hıza ulaşan internet teknolojisi konusunda ne düşünüyorsun? Sen de görüş ve düşüncelerini yorum olarak bizler ile paylaşabilirsin. Ayrıca daha fazla internet haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsin.