e
sv

Instagram Hesabı Nasıl Dondurulur? [Resimli Anlatım]

instagram-hesabi-nasil-dondurulur-teknolama-2
avatar

Selim Enes Erdoğan

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Eskiden sosyal medya dediğimizde aklımıza gelen ilk platform Facebook olurdu. Ekim 2010 tarihinde kurulan Instagram hayatımıza girdikten sonra yavaş yavaş bir alternatif oluşturmaya başladı. Şahsen Instagram’ın “Sadece fotoğraf paylaşılıyor tutmaz” diyerek eleştirildiği dönemleri hatırlayabiliyorum. Sonrasında ise Facebook şirketinin sahipliğini yapan Mark Zuckerberg tarafından yüksek bir bedel ile satın alınan platform, şimdilerde ise dünyanın en popüler sosyal medya uygulaması olarak geçmekte. Her ne kadar durum böyle olsa da bu online dünyadan sıkılıp hesaplarını kapatmak isteyenler de oluyor. Peki Instagram hesabı nasıl dondurulur?

Instagram Nasıl Dondurulur?

Az önce de bahsettiğim gibi, her ne kadar Instagram şu an çok fazla insanın merkezi gibi bir konumda bulunsa da, bu durumdan rahatsız olup hesaplarını kapatmak, dondurmak isteyenler de oluyor. Aslında bu işlem oldukça basit diyebiliriz. Hesabınızı tamamen silmek yerine belli bir süreliğine dondurmak isterseniz hemen açıklayayım.

Ancak öncelike Instagram hesabı dondurma işlemini yaptıktan sonra olanlar nelerdir kısaca ondan bahsedeyim. Şimdi Instagram hesabını dondurdun diyelim. Bu durumda herhangi bir verin silinmiyor ancak görünmez oluyor. Hatta kullanıcı adını bile kimse alamaz. Bu sebeple (bence) hesabı silmek yerine dondurmak daha karlı olabilir. Çünkü kaybedecek bir şeyim olmayacak. Hesabı tekrar açtığınızda ise tüm fotoğraflar, yorumlar, hatta yaptığın beğeniler bile geri gelecektir.

Instagram Hesap Dondurma

Öncelikle belirtmem gerek ki Instagram hesabımızı mobil üzerinden dondurma imkanımız yok. Yani bunu yapmak için öncelikle tarayıcı üzerinden hesabımıza girmek gerekiyor. Yani ilk olarak şu adrese gidebilirsiniz: instagram.com

Ardından hemen sağ üst köşede bulunan Profil ve açılan pencerede ise Profili Düzenle seçeneğine tıklayın. Buna tıkladığınız taktirde aşağıdaki gibi bir pencere açılacak.

İşte bu gördüğünüz pencerede kırmızı ile işaretlediğim yere tıklamanız yeterli. Sonrasında karşınıza çıkan yönergeleri onaylayarak hesabınızı dondurabilirsiniz.

Eğer ki hesabınızı dondurduysanız bilmeniz gerek ki hesabınızı 7 gün içerisinde yalnızca bir kez dondurabilirsiniz. Ayrıca bu işlemden pişman olduysanız hesabınızı geri açabilmek için minimum 3 saat beklemeniz gerekmekte. Çoğunlukla bu durum yaşanmasa dahi hesabınızı geri açtıktan sonra fotoğraflarınız yok ya da eksikse panik yapmanıza gerek yok. Yavaş yavaş hepsi yerine gelecektir. Hiçbir kaybınızın olmayacağına emin olabilirsiniz.

Instagram Hesabı Nasıl Dondurulur yazımızın da sonuna geldik. Eğer daha fazla “Nasıl Yapılır?” içeriğinden anında haberdar olmak istersen sitemize abone olarak bildirimleri açabilir ve sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsin.