Instagram, 18 Yaş Üstü Kullanıcıları Kapsayan Yeni Özelliğini Duyurdu

18 Okunma 21 Temmuz 2021 00:41
instagram-hesabi-nasil-dondurulur-teknolama-2

Sosyal medya devi Instagram, 18 yaş üstü kullanıcılarına sunacağı yeni özelliğini tanıttı.

Günümüzde tüm sosyal platformlarda olduğu gibi Instagram üzerinde de karşımıza çıkan gönderilerle ilgili pek de söz hakkına sahip olamıyoruz ne yazık ki. Her ne kadar sosyal medya platformları kullanıcıların kullanım geçmişi ve ilgi alanlarına göre gönderileri karşılarına çıkarsa da bazı durumlarda rahatsız edici paylaşımlarla karşılaşabiliyoruz.

Birçok sosyal medya platformunun çalışmalar yürüttüğü konuyla ilgili somut adım atan platformlardan biri de Instagram oldu. Instagram 20 Temmuz tarihinde duyurmuş olduğu özellik ile 18 yaş üstü kullanıcılarına ne kadar hassas içerikleri görmek istedikleri konusunda bir seçenek sunmaya hazırlanıyor. “Hassas İçerik Denetimi” adıyla tanıtılan yeni özellik sayesinde kullanıcılar özellikle “Keşfet“sayfasında gördüğü gönderileri kısmen de olsa kontrol altına alabilecek.

Özelliği aktif hale getirebilmeniz için uygulama üzerinde “Hesap” ardından “Hassas İçerik Denetimi” bölümüne tıklamanız yeterli olacak.

Özellik kapsamında Instagram 18 yaş üstü kullanıcılarına üç seçenek sunuyor. Bu seçeneklerden ilki olan “İzin Ver” seçeneğini seçtiğinizde saldırgan veya sinir bozucu olarak adlandırılan içeriklerden daha fazla göreceksiniz. Bir diğer seçenek olan “Sınırla” seçeneğini seçtiğinizde ise bu tarz içeriklerin bir kısmını, son olarak da “Daha Fazla Sınırla” seçeneğini seçerseniz bu tarz içeriklerin çok daha az bir kısmını görebileceksiniz.

Instagram duyurduğu özellik içerisinde yer alan “İzin Ver” seçeneğinin yalnızca 18 yaş üstü kullanıcılar için kullanılabilir olduğunu açıkladı. Platformun bu özelliği yayınlamasındaki amacın ise “Keşfet” sayfasında göreceğimiz gönderiler üzerinde daha fazla kontrole sahip olabilmemiz olarak gösteriliyor.

Peki özellik içerisinde yer alan “Hassas İçerik” tabiri neyi ifade ediyor? Gelin Instagram bu ifadeyi nasıl açıklamış bakalım

Hassas içerikleri temelde kurallarımızı ihlâl etmeyen ama bazı insanlar için sinir bozucu, üzücü olan içerikler olarak düşünebilirsiniz. Müstehcen veya şiddet içeren gönderiler bunun örneğidir.

Peki siz Instagram tarafından duyurulan yeni özellik hakkında ne düşünüyorsunuz? Siz de görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak bizler ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla teknoloji haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Instagram, 18 Yaş Üstü Kullanıcıları Kapsayan Yeni Özelliğini Duyurdu