e
sv

Hubble Teleskobu’ndan Doğum Gününüze Özel Hediye

hubble-teknolama
avatar

Mert Mutlu

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hubble Uzay Teleskobu 30. yıldönümü dolayısıyla herkese kendi doğum günlerine özel bir hediye vererek jest yaptı.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından uzaydaki gözümüz olarak kullanılan teleskop, bugüne kadar birçok başarılı keşifte bulundu. Bu yıl 30. yıldönümünü kutlayan Hubble Uzay Teleskobu ile ilgili çeşitli kutlama etkinlikleri düşünülmekteydi. Ama dünyanın içerisinde bulunduğu koronavirüs salgını nedeniyle planlar alt üst oldu. Öte yandan NASA teleskobun yıldönümünü kutlamayı yine de ihmal etmedi. Şu an için en güvenli mecra olarak görülen internet ortamında 30. yıldönümüne özel bir site açıldı.

Bu site Hubble Uzay Teleskobu’nun sizlere 30. yıldönümü dolayısıyla vermiş olduğu bir hediye aslında. Öyleki siteye girdiğinizde kendi doğum gününüzü seçtiğiniz taktirde Hubble’ın sizin doğum gününüzde çekmiş olduğu bir fotoğraf ile karşılaşıyorsunuz. Bu görüntüler arasında uzayın derinliklerinde bulabileceğini aklınıza gelen veya gelmeyen birçok şeyi bulmanız mümkün.

www.nasa.gov/content/goddard/what-did-hubble-see-on-your-birthday adresinden siteye ulaşabilir ardından doğum günü bilgilerinizi girerek Hubble’ın doğum gününüzde çekmiş olduğu fotoğrafları görebilirsiniz. Ayrıca fotoğrafla ilgili kısa bir bilgilendirici yazı da karşınıza çıkmakta.

Hubble Uzay Teleskobu Nedir?

İsmini Amerikalı astronom Edwin Hubble’dan alan teleskop, uzayda bulunan en büyük uzay teleskoplarından biri olmasıyla dikkat çekiyor. Güneş sistemi ve sistemi dışındaki gezegenler hakkında bilgiler almamızı sağlayan teleskop, Dünya etrafındaki yörüngesine 24 Nisan 1990 yılında kavuştu. Yeryüzünün 569 kilometre yukarısında bulunan Hubble, bugüne dek 800 bin gök cisminde 1 milyon 200 binden fazla gözlem yaptı.

Daha fazla teknoloji haberleri içeriklerinden anında haberdar olmak isterseniz sitemize abone olarak bildirimleri açabilir ve sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.