Hertz Nedir? Monitörlerde Sık Sık Gördüğümüz Hertz Ne İşe Yarar?

2924 Okunma 09 Mart 2020 19:58
hertz-nedir-ne-ise-yarar-teknolama-min

Özellikle video oyun sektörünün ve oyuncuların diline pelesenk olmuş bir kavram olan hertz kavramından bahsedelim. Hertz nedir, hertz ne işe yarar gibi güncel soruları oyuncular çok sık duyarlar. Bu soruların cevapları ile başlayalım. Hertz, bir frekans birimidir ve 1 saniyede titreşimli bir olayın frekansına eşittir. 60 hz bir bilgisayar monitörünün saniyede 60 kare göstermesi buna örnek olarak sunulabilir. Yani saniyede yapılan yenileme, tazeleme oranıdır dersek yanlış olmaz.

Hertz Nedir? Ne İşe Yarar?

Monitörlerde Hertz, oyunların daha akıcı ve canlı bir performans sunmasına yardımcı olur. Elbette sadece oyunlarda değil, film izlerken, işlerinizle uğraşırken refresh rate denen yenileme oranı görüntüye doğrudan etki edecektir.

Oyunlar özeline indirgemek gerekirse, 60 hz yenileme hızına sahip bir monitörde, 120 hz orana çıkabilen bir oyun oynanmak istenirse, tabi ki oynanabilir. Ancak bu durumda bazı performans problemleri yaşanabileceğini de belirtelim. Bunu engellemek için oyun ayarlarını 60 FPS’e sabitlemek fayda sunabilir. Bu gibi bir durumdaysa oyunda hissedilir bulanıklaşmalarla, körleşmelerle karşı karşıya kalınabilir.

Hertz Farkı Ne Kadar Etkiler?

Tersi bir aksiyonda ise, 120 ya da 144 hz monitörlerde, 60 hz oyun çok iyi şartlarda oynanabilir. Bunun sebebi de saniyede akacak olan kare sayısı olan 60’ı monitörlerin 120 veya 144 kareye kadar gösterebilmesi. Böylece oyundan akacak her kare görüntü monitörün yenileme hızından az olacağı
için rahat bir oyun performansı yakalanmış olacaktır.

Peki, monitör 144 hz ancak 144 hz deneyimi yaşanamıyorsa, sorun nedir? Bu hertz farkı nereden kaynaklanıyor olabilir? Bunun teknik bir açıklaması var elbette; HDMI bağlantı noktaları 144 hz ya da üzeri bir frekansı desteklemiyor olabilir. Bu durumda yapılması gereken, DisplayPort üzerinden bağlantı kurmaktır. Hem daha az kablolama yapılır hem de tek kabloyla yüksek çözünürlüğe sahip, 144 ve üzeri oranlarda monitörler kullanılabilir.

Bu yazımızda sizler için hertz nedir sorusunun cevabını verdik. Daha fazla teknoloji haberleri için sitemizi ziyaret edebilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz. Gelin beraber teknolayalım!

Sıradaki içerik:

Hertz Nedir? Monitörlerde Sık Sık Gördüğümüz Hertz Ne İşe Yarar?

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ