Güvenli Yoldan Bitcoin Almanın Yolları

27 Okunma 26 Temmuz 2021 19:15
guvenli-bitcoin-teknolama-min

İlk bitcoininizi almaya hazır mısınız? İdeolojisine inandığınız veya sağlam bir yatırım olduğunu düşündüğünüz için satın alıyor olabilirsiniz. Ya da çocuklarınız için biraz Bitcoin ayırmak isteyebilirsiniz. Nedeniniz ne olursa olsun, yatırımınızı güvende tutmanız önemlidir.

Bitcoin nedir? Riskleri nelerdir?

Bitcoin, 2009’da piyasaya sürülen dijital bir para birimidir. Blockchain adı verilen teknoloji kullanılarak depolanır. Blockchain aslında merkezi olmayan veri blokları zinciridir. Günümüzde binlerce kripto para birimi var ancak Bitcoin ilk ve en büyüğüdür.

Bitcoin’i güvenli bir şekilde satın almak istiyorsanız, yatırım risklerini göz önünde bulundurmanız gerekir. Fakat bu yatırım sizin için çok faydalı da olabilir. İşte bu yüzden yatırımınızı tuttuğunuz ve işlem yaptığınız platformun çok güvenilir olması gerekir. Eğer henüz bitcoini nereden alacağınıza karar veremediyseniz https://tavsiyelist.com/guvenilir-kripto-para-siteleri/ sitesini inceleyebilirsiniz.

Kripto paralar son derece değişkendir. Yalnızca 2021 yılında Bitcoin %200’ün üzerinde kazandırdı. Fakat bazı kullanıcılar için de şüphesiz kayıplar oluştu. Kaliteli bir borsa veya aracı kurum yatırımınızı korumaya yardımcı olsa bile, coinlerinizi güvenli bir şekilde satın alıp saklamak için dikkat etmeniz gerekiyor.

Bu riskleri nasıl en aza indireceğinizi ve bitcoini güvenli bir şekilde nasıl satın alacağınızı öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Araştırma

Bahsettiğimiz bu yüksek riskli yatırımla başa çıkmanın en iyi yolu, neye yatırım yaptığınızı bilmek ve bir stratejiye sahip olmaktır.

Kripto para birimi satın almak hisse senedi satın almaya benzer, fakat daha başlangıç aşaması gibi düşünebilirsiniz. Bu kadar değişken olmasının sebeplerinden biri de bu. 4.000’den fazla para biriminin yer aldığı kripto para dünyasında, hangisini seçeceğinize karar vermek zor olabilir. Ne yazık ki size rehberlik edecek bir endeks veya yatırım fonuna eşdeğer bir kripto yok. Kendiniz için piyasayı araştırmanız ve hangilerinin uzun vadede karlı olacağına karar vermeniz gerek.

Kripto para borsanızı doğru seçin

Kripto para satın almak için bir kripto para borsasına üye olup cüzdan oluşturmanız gerekir.

Günümüzde birçok kripto para borsası, yeni başlayan yatırımcılar için çeşitli kaynaklar oluşturuyor. Aslında çoğu güvenlik ve kullanıcı deneyimine çok fazla yatırım yapsa da, güvenilir olmayan birçok kripto para borsası da var.

Doğru borsayı veya aracı kurumu seçmenize yardımcı olmak için göz önünde bulundurmanız gereken bazı noktalar:

  • Güvenli mi? Daha önce hiç hacklendi mi? Varlıklarının yüzde kaçı offline olarak depolanıyor?
  • Sigortalı mı? Bazı borsalar dolandırıcılık ve hırsızlığa karşı kendi sigortalarını yaptırmıştır.
  • Ücretler nasıl? Para yatırmak veya çekmek için ne kadar ödeyeceksiniz? Komisyon oranları nasıl?
  • Ülkenizden kaydolabilir misiniz? Bazı borsalar her ülkede çalışmaz. Ülkenizden kayıt alındığına emin olun.

Sıcak mı yoksa soğuk bir cüzdan mı istediğinize karar verin

Bitcoin’i ilk satın aldığınızda, kendi özel kripto cüzdanınıza ihtiyacınız olmadığını düşünebilir ve kripto paralarınızı borsada tutmaya karar verebilirsiniz. Ancak bir cüzdan edinmek iyi bir fikirdir çünkü üye olduğunuz borsada problem yaşanması durumunda cüzdanınızdaki yatırımınız zarar görmez.

Para yatırma ve çekme işlemleri

Daha önce Bitcoin satın almadıysanız, öncelikle hesabınıza bir miktar para yatırmanız gerekir. Bunu genellikle banka havalesi, banka kartı veya kredi kartı ile yapabilirsiniz.

Kripto para sitelerine adınızı, adresinizi ve fotoğraflı kimliğinizi sağlamanız gerekebilir. Bazı durumlarda siteler, adres kanıtı sağlamanızı isteyebiliyor. Ayrıca bankanızın işleme izin verip vermeyeceğini kontrol etmek lazım.

Para yatırmak için bir kredi kartı kullanabilirsiniz, ancak bu tavsiye edilmez. Genellikle banka havalesi veya banka kartından daha yüksek bir ücret ödersiniz.

Bitcoin’inizi satın alın

Tüm bu hazırlıklardan sonra, son adım belki de en kolayı. Borsa veya aracılık hesabınıza giriş yapın ve ne kadar Bitcoin almak istediğinizi seçin. İşte bu kadar. Artık bitcoin sahibisiniz.

İpucu: Sosyal medyada insanların Bitcoin ile kazandıkları yüksek kârların etkisine kapılmak doğaldır. Şimdi yatırım yapmazsanız treni kaçıracağınızdan korkabilirsiniz. Fakat panikle işlem yapmak zarar etmenize neden olabilir. İşlem yapmadan önce analiz ve araştırma yapmayı unutmayın.

Sıradaki içerik:

Güvenli Yoldan Bitcoin Almanın Yolları

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ