Facebook ve Google İnternet Hızını Arttıracak Ortak Projelerini Duyurdu

235 Okunma 30 Mart 2021 18:59
facebook-google-teknolama

İnternet dünyasının iki dev şirketi Google ve Facebook ortaklaşa gerçekleştireceği proje kapsamında okyanus altına döşeyecekleri internet kabloları ile internet hızını arttırmayı hedefliyor.

Google ve Facebook tarafından ortaklaşa olarak başlatılan iki yeni proje ABD ve Güneydoğu Asya’yı okyanus altı kablolar ile birbirine bağlamayı hedefliyor. İki dev şirketin projesi kapsamında söz konusu bölgelerdeki internet hızında artış büyük bir artış hedefleniyor.

İnternet özellikle son yıllarda hiç olmadığı kadar önemli bir noktaya gelmiş durumda. İnternet trafiğinin her geçen gün arttığı günümüzde, sektör devleri mümkün olduğunca çok bölgeye yüksek kaliteli internet ulaştırmak için projeler geliştiriyor.

Google ve Facebook tarafından başlatılan ve Echo ve Bifrost olarak adlandırılan projeler kapsamında ABD ve Güneydoğu Asya arasına iki farklı internet kablosu çekilecek. Okyanus altından iki kıtayı bağlayacak olan bu kabloların internet hızını arttırmasının yanında interneti daha güvenli bir hale getirmesi de bekleniyor.

Facebook tarafından yapılan açıklamada çekilecek kablolar ile Kuzey Amerika ile Singapur ve Endonezya’nın birbirine bağlanacağı açıklandı. Proje için yasal onay almaları gerektiğini belirten yetkililer ayrıca söz konusu projenin tamamlanmasının ardından bölgedeki internet hızının %70 oranında artacağını beklediklerini açıkladılar.

Google cephesinden gelen açıklamada ise Echo olarak isimlendirilecek kablo projesine yapılacak olan yatırımla bölgedeki Google hizmetlerinin gecikme sürelerinde ciddi düşüşler beklenildiğinin altı çizildi. Özellikle Google Cloud Platformu ile bağlantılı olan uygulamaların çok daha etkin şekilde kullanılması hedefleniyor.

İki projenin de henüz kesin bir bitiş tarihi bulunmuyor. Google 2023 yılında projeyi tamamlamayı hedeflediğini açıklasa da Facebook cephesinden bu konu ile ilgili henüz bie açıklama yapılmış değil.

Peki siz internet hızını arttırmak amacı ile gerçekleştirilen bu altyapı çalışmaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Siz de görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak bizler ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla teknoloji haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Facebook ve Google İnternet Hızını Arttıracak Ortak Projelerini Duyurdu

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ