Facebook Roblox’a Rakip Olmaya Hazırlanıyor

27 Okunma 06 Haziran 2021 23:59
Crayta-teknolama

Facebook, Roblox’a benzerliği ile dikkat çeken oyun platformu Crayta için oyunun yapımcısı ile anlaşma imzaladı.

Son dönemlerde birçok firmaya yaptığı yatırımlarla gündem olan Facebook, özellikle sanal gerçeklik firmalarına verdiği önem ile dikkat çekti. Facebook son olarak Roblox’a benzerliği ile dikkat çeken Crayta için geliştirici şirket Unit 2 ile anlaşma imzaladığını açıkladı.

Yapılan anlaşmaya dair finansal bilgiler paylaşılmazken, anlaşmaya göre stüdyoda yer alan tüm ekibin yapılan satın alma anlaşmasının sonucu olarak Facebook’a katılacağı açıklandı.

Unreal Engine üzerine kurulu bir platform olan Crayta, basit arayüzü, keşfetme ve topluluk özellikleri ile dikkat çekiyor. Crayta ayrıca son dönemlerde birçok oyundan da aşina olduğumuz oyunlardan para kazanmayı sağlayacak sezon bileti sistemine sahip.

Geçtiğimiz Temmuz ayında kullanıma açılan Crayta, yalnızca Stadia üzerinden erişilebilmesi nedeni ile ilk dönemlerinde kullanıcı sayısı bakımından istediğini alamamıştı. Ancak Crayta’nın mart ayında Epic Games Store üzerinden oyun severlere sunulması ve Facebook tarafından gördüğü destek ile kullanıcı sayısında büyük bir artış bekleniyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Facebook Gaming Başkan Yardımcısı Vivek Sharma, Crayta’nın oyun oluşturmayı üst düzeye taşıdığını belirtti. Ayrıca Crayta’nın oyun oluşturma araç setini Facebook Gaming bulut platformuna entegre ederek kullanıcılara yeni deneyimler sunmayı amaçladıklarını aktardı.

Ayrıca oyunu deneyimlemek isteyenler Crayta’yı ücretsiz bir şekilde Epic Games Store üzerinden indirebilirler.

Peki siz Facebook tarafından yapılan bu yatırım hakkında ne düşünüyorsunuz? Siz de görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak bizler ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla oyun haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Facebook Roblox’a Rakip Olmaya Hazırlanıyor