Ev Hariç Her Yere Maske Takma Zorunluluğu Getirildi

328 Okunma 08 Eylül 2020 18:33
maske-takma-zorunlulugu-teknolama

Neredeyse yarım yıldır ülkemizin gündeminde bulunan ve birçok insanın ölümüne yol açan koronavirüs, bir süre kontrol altına alınırken, vaka sayısı tekrardan yükselişe geçti. Buna karşı da önlemler olarak ev hariç her yere maske takma zorunluluğu getirildi.

Haziran ayında normalleşme sürecine geri dönülürken, Ağustos ayı itibari ile günlük vaka sayısı 1700’lü sayıların üzerine çıktı. Bunun ardından yeni önlemler alınmaya başlamışken, İçişleri Bakanlığı tarafından yeni bir adım atıldı.

81 ilin valiliklerine Kovid 19 Tedbirleri başlığı ile gönderilen genelge ile, ülke genelinde maske takma zorunluluğu getirdi. Genelgeye göre vatandaşlar, ev hariç her yerde maske takmak zorunda.

Salgının ilk haftalarında vaka sayılarının artması ile birlikte öncelikle büyük şehirlerde gördüğümüz önlemler, bir süre sonra hafifletilmişti. Bugün yayınlanan genelgeye göre ise 8 Eylül 2020 tarihinden itibaren ev hariç her yerde maske takma zorunluluğu getirildi.

Maske takmayan vatandaşlar 900 TL ceza alacak:

Maske takma zorunluluğunun yanında kurala uymayan vatandaşlara ceza verilecek. İçişleri Bakanlığı tarafından paylaşılan bilgilere göre maske takmamanın cezası 900 TL olarak belirlenmiş. İş yeri, kafe, yemekhane dahi olsa, ev hariç her yerde maske takılması zorunlu hale getirildi.

Açıklanan son bilgilere baktığımızda ise Türkiye’deki toplam koronavirüs vaka sayısı 281 bin 511 oldu. Bu hastaların 252 bin 152’si iyileşirken, 6 bin 730 vatandaşımız hayatını kaybetti.

Peki siz koronavirüs kapsamında alınan önlemler konusunda ne düşünüyorsunuz? Siz de görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak bizler ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla koronavirüs haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Ev Hariç Her Yere Maske Takma Zorunluluğu Getirildi

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ