e
sv

Elon Musk’ın Şirketi SpaceX Uzay Simülasyonu Yayınladı

spacex-uzay-simulasyonu-teknolama
avatar

Mert Mutlu

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX gerçekleştireceği uzay çalışmalarına dikkat çekmek ve sizlerin de bunun bir parçası olabilmenizi sağlamak amacıyla bir uzay simülasyonu geliştirdi.

Elon Musk son dönemlerde yaptığı uzay ve otonom araç çalışmaları ile adından oldukça sıkça söz ettirmeyi başarıyor. Koronavirüs çalıimaları nedeni ile fabrikaların çalışamamasından dolayı duyduğu şikayetleri sık sık dile getiren Elon Musk, çalışmalarını mümkün olduğunca aksatmamak için elinden geleni yapıyor.

Herkesin gündeminin ilk sıralarında koronavirüsün olduğu bu günlerde Elon Musk’ın şirketi SpaceX, uzay çalışmalarına kaldığı yerden devam ediyor. Bu ayın sonunda astronotları uzay mekiğine gönderecek olan şirket bunu yapmak için kendi uzay mekiği olan Crew Dragon’u kullanacak.

Birçok zorlu aşama sonucu uzay mekiğine ulaşacak olan ekibi bekleyen kritik noktalardan biri ise uzay mekiğinin uzay istasyonuna bağlanması olacak. Bildiğiniz gibi hataya yer olmayan bu adımda küçük bir sorun çıkması hem uzay mekiğine hem de uzay istasyonuna oldukça fazla zarar verebilmekte.

SpaceX şirketi de tam bu noktada insanların hem bu deneyimi ve heyecanı yaşaması hem de gerçekleştirecekleri projeye dikkat çekmek adına bir simülasyon yayınladı. Peki bu simülasyonda ne yapıyoruz? Simülatöre uzay mekiğimiz hedeften sapmış bir haldeyken giriş yapıyoruz. Bizim yapmamız gereken ise uzay mekiğimizi görüş alanımızda olan uzay istasyonu başarılı bir şekilde bağlanmasını sağlamak. Çeşitli yönlendirmeler ile gerçekleştirilen simülasyon sonucunda uzay mekiğini uzay istasyonuna bağlamak ise söylenenden oldukça zor.

Daha fazla teknoloji haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.