e
sv

Elon Musk, Bill Gates Gibi Ünlülerin Twitter Hesapları Hacklendi

432 Okunma — 16 Temmuz 2020 08:57
twitter-hack-elon-musk-teknolama
avatar

Selim Enes Erdoğan

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından biri olan Twitter, büyük bir hack durumu ile mücadele ediyor. Özellikle Bill Gates, Elon Musk gibi isimlerin resmi Twitter hesaplarının hacklenmesi ile birlikte, büyük bir sorun oluştu.

Bitcoin gibi dijital para sistemlerinin hem avantajı hem de dezavantajı olan durum, hiçbir şekilde takip edilememesi oluyor. Bu durumu suistimal eden dolandırıcılar da, hiçbir iz bırakmadan olaylardan sıyrılabiliyor. Twitter’da bulunan bir açık sayesinde Elon Musk, Bill Gates, Apple, Jeff Bezos, Uber, Kanye West gibi hesaplar hacklendi ve takipçilerden Bitcoin isteniyor.

Örnek vermek gerekirse Elon Musk’ın resmi Twitter hesabı üzerinden yapılan bir paylaşımda, kendini çok iyi hissettiğini ve kendisine gönderilen Bitcoin miktarlarının 2 katının bir saat sonra geri gönderileceği belirtiliyor. Bu tür paylaşımları yapanlar da Elon Musk, Bill Gates gibi kullanıcılar olunca duruma inanan ve gönderen çok sayıda kişinin bulunduğu düşünülüyor.

Twitter da olaya hızlı bir şekilde müdahale ederken, onaylanmış hesaplarının şifrelerinin değiştirilmesi ve Tweet atması engellendi. Yani eğer onaylanmış bir hesap sahibi iseniz ve Tweet atamıyorsanız bunun yaşanan duruma karşı bir önlem olduğunu söyleyebiliriz.

Hacklendiği belirtilen tüm hesaplarda paylaşılan Bitcoin cüzdan kodu aynı. Hack durumu da bu sebeple ilk olarak aynı cüzdan kodunu fark eden kullanıcılar tarafından uyarılmış. Ancak Twitter tarafından önlem alınana kadar 500.000 dolar üzeri bir miktar biriktiği düşünülüyor.

Peki siz Elon Musk gibi bilinen kişilerin Twitter hesabının hacklenmesi konusunda ne düşünüyorsunuz? Siz de görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak bizler ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla sosyal medya haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.