Elon Musk 5 yıl gibi bir süre içerisinde nöroteknolojinin gelişmesi sayesinde insanların konuşmaya ve dil bilmeye ihtiyacının kalmayacağını iddia etti.

Tesla ve SpaceX şirketlerinin CEO’su, yaptığı çalışmalar sonucu son dönemlerin oldukça popüler ismi haline gelmiş Elon Musk’tan ilginç bir iddia geldi. Musk genelde bilim-kurgu filmlerinde görmeye alışık olduğumuz insan beynine bağlanma olayının 5 yıl içerisinde mümkün olabileceğini savundu.

[ilgiliicerik icerik_id=”1697″]

Elon Musk, kurucusu olduğu nöroteknoloji şirketi olan ve bu yönde çalışmalarıyla tanınan Neuralink tarafından yürütülen projeler sayesinde, 5 yıl gibi kısa bir süre içerisinde insan beyni ile bağlantı kurmanın mümkün olabileceğini aktardı. Bahsi geçen çalışma sonucunda insan beynine pille çalışan bir çipin yerleştirilmesi ve çip sayesinde beyne elektrotlar gönderilmesi hedefleniyor.

İlk etapta bu çiplerin insan sağlığına öncelik vererek daha çok beyin yaralanmaları veya beyin merkezli çeşitli hastalıkları tedavi etmesi amaçlanıyor. Ancak Musk’a göre bu çipler ile bundan çok daha fazlasını yapmak mümkün olacak. Örnek olarak Musk, “bu cihaz beyninizdeki herhangi bir nokta ile bağlantı kurabilir ve bu sayede görme yeteneğinizi iyileştirebilir” ifadesini kullandı.

Musk açıklamalarının devamında şu ifadeleri kullandı:

5 yıl içinde konuşmanıza gerek kalmayabilir. Duygusal nedenlerle bunu bu durumu sürdürmeye devam edebiliriz. Ancak bu cihazlarla çok hızlı ve daha hassas bir şekilde iletişim kurmanız mümkün. Dile ne olacağından emin değilim. Böyle bir durumda Matrix gibi bir şey olurdu. Farklı bir dilde mi konuşmak istiyorsunuz? Sıkıntı değil, sadece programı indirin.

Daha fazla teknoloji haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.