El Salvador Resmi Para Birimi Artık Bitcoin

16 Okunma 09 Haziran 2021 11:54
el-salvador-bitcoin-teknolama-min

El Salvador hükümeti, bir süredir resmi para birimi üzerinde çalışmalar ile anılıyordu. Yeni duyurulan karar ile birlikte El Salvador resmi para birimi artık Bitcoin oldu. Dünyada bir ilk olan kararın El Salvador ekonomisine olumlu etki yaratması bekleniyor.

Son dönemlerde dünyanın çoğu ülkesi, Bitcoin ile ilgili negatif yönde yargılarda bulunuyor. Hatta bazı ülkeler Bitcoin’i komple yasaklamak isterken, El Salvador hükümeti tam tersi bir adımda bulundu. Bu karar ile birlikte El Salvador halkı, istediği gibi Bitcoin kullanabilecek.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, konu hakkında açıklamalarda bulundu. Bitcoin market hacminin 680 milyar dolar civarına ulaştığını vurgulayan Bukele, bu miktarın yalnızca %1 gibi bir oranının ülkeye girmesi, ülkenin yurt içi hasılasının %25 artacağını belirtti. 39 yaşındaki devlet başkanı, genç bir yönetimin teknoloji gündeminden nasıl etkilenebileceğini de göstermiş oldu.

El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi olarak görmesi, ülkenin geleceğini ne yönde ve nasıl etkileyecek henüz bilinmiyor. Dünyada ilk defa böyle bir kararın verilmesi, düşüncelerin hiçbir somut bir veriye dayanmadan ortaya çıkmasına sebep oluyor. El Salvador, bu kararı ile birlikte diğer ülkeler için bir deney gibi görülebilir ve gelecekte oluşacak tüm durumlar göz önünde bulundurularak yeni kararlar verilebilir.

Peki sizce Bitcoin herhangi bir ülkenin resmi para birimi olabilir mi? Siz de görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak bizler ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla kripto para haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

Sıradaki içerik:

El Salvador Resmi Para Birimi Artık Bitcoin