EBA Şifre Nasıl Alınır? EBA Öğrenci Girişi Nasıl Yapılır?

1073 Okunma 23 Mart 2020 15:09
eba-teknolama

EBA şifre nasıl alınır? Öğrenci girişi nasıl yapılır? Bugün itibari ile uzaktan eğitim resmi bir şekilde başladı. İlkokul, ortaokul ve liseler için yürülüğe giren Eğitim Bilişim Ağı, internet üzerinde en çok aratılan kelimeler biri haline geldi. Biz de bu yazımıda bu ağ ile bilmeniz gerekenleri derliyoruz.

Milyonlarca öğrenci bugün itibari ile online eğitim hayatına başlamış oldu. Milli Eğitim Bakanlığı’nın TRT ile açmış olduğu TRT EBA TV kanallarının yanında bir de online sistem bulunuyor. Corona virüsünü önlemek için alınan tedbirler kapsamında bir süre evden eğitim hayatına devam edecek öğrencilerin EBA sistemine nasıl giriş yapacakları ve nasıl şifre alacakları ise merak ediliyor. İşte, adım adım merak edilen soruların cevapları…

EBA, 2012 yılından beri aktif olarak içerik üreterek zengin bir kütüphane oluşturmuş bir eğitim ağıdır. Sözel, sayısal ve görsel sanatlar gibi farklı öğrenim metodları sunan sitem, birçok öğrenciye hitap ederken, etkileşime girilebilmesi için öğretmenler için de özel bir panel sunuyor. Aktif katılım oluşturarak sosyal bir ders ortamı sunan platform, öğretmenlerin öğrencileri istediği düzeyde kotnrol edebilmesine olanak sağlıyor.

Öğrenciler ise, öğretmenler tarafından verilen ödev ve içerikleri yine panel üzerinde tamamlıyor. Üstelik oluşturulan özel takvim seçeneği ile tüm ödev, sınav ve ders takvimini kişise olarak takip etmek de mümkün. Sistem sayesinde öğrenci, dilediği dersi, dilediği konuyu, dilediği zaman ve tekrar tekrar izleme imkanına sahip.

EBA şifresi nasıl alınır?

Öğrenciler, EBA şifresi alabilmek için 2 farklı alternatife sahip. Bunlardan birincisi direkt olarak e-okul bilgilerini kullanmak iken, diğer yöntemde e-posta adresi ve TC Kimlik numarası kullanılarak gerçekleşiyor. e-okul hesabı ile giriş yapmak için:

  • EBA Hesabı Oluştur butonuna tıkla.
  • e-Okul bilgilerini girip “Giriş” butonuna tıkla.
  • EBA hesabın için yeni şifreni belirle.
  • Kendine ya da veline ait bir telefon numarası girerek “Şifre Oluştur” butonuna tıkla.
  • Telefonuna gelen doğrulama kodunu sisteme girerek “Gönder” butonuna tıkla.

Eğer bu işlemleri sıra ile tamamladıysan hesabın başarılı ile oluştuktan sonra sistem seni otomatik olarak Ana Sayfa bölümüne yönlendirecektir.

EBA öğrenci girişi nasıl yapılır?

Eğer ki sisteme girmekte sorun yaşıyorsan aşağıdaki adımları tek tek uygulayarak öğrenci girişini gerçekleştirebilirsin:

  • EBA giriş ekranında TC Kimlik numaranı ve şifreni gir.
  • Güvenlik kodunu gir ve “Gönder” butonuna ba.
  • ‘Veli Bilgileriyle Aktivasyon, ‘e-Postayla Aktivasyon’ ya da ‘Cep Telefonuyla Aktivasyon’ yöntemlerinden birini seç, istenen bilgileri gir.
  • Bu işlemleri tamamladıktan sonra yukarıda belirtmiş olduğumuz şekilde kendi şifreni oluşturabilirsin.

EBA veli girişi nasıl yapılır?

Eğer ki çocuğunuzun uzaktan eğitiminin nasıl gittiğini kontrol etmek istiyorsanız bu sistem ile istediğiniz şekilde ve istediğiniz zaman kotrol etme imkanınız da mevcut. Bununda için siteye girdiğinizde üstteki menüden Veli Girişi seçeneğini semelsiniz. Otomatik olarak e-devlet sistemine yönlendirileceksiniz, bu aşamada klasik olarak e-devlet girişi yapıyorsunuz. Giriş yaptığınız anda ana sayfaya yönlendirilecek ve velisi olduğunuz öğrenci hakkında tüm bilgilere buradan erişebileceksiniz.

Ekranın sağında bulunan takvim üzerinden velisi olduğunuz öğrencinin etkinliklerini, çalışmalarını, tatil günlerini ve yazılı sınavlarını takip edebilirsiniz. Ekranın solunda bulunan menüden ise ‘dersler‘ butonuna tıkladığınızda öğrencinin almış olduğu dersleri detaylı olarak görebilirsiniz. Ayrıca derslerin detaylarına tıkladığınızda çocuğunuz dersler içerisindeki performansı dahil birçok detayı görebilirsiniz.

Ekranın sol tarafında bulunan ‘çalışmaları‘ seçeneğine tıkladığınızda ise öğretmen tarafından öğrenciye verilen ev ödevlerini görebilirsiniz. Bu ödevlerin başlangıç ve bitiş tarihini görüp, öğrencinin kaydettiği ilerlemeyi de yine görebileceksiniz.

Peki siz yeni uzaktan eğitim sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüş ve önerilerinizi yorum olarak belirtmeyi unutmayın. Ayrıca daha fazla teknoloji gelişmeleri için sitemizi takip edebilir, sosyal medya kanallarımızdan bizlere destek olabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

EBA Şifre Nasıl Alınır? EBA Öğrenci Girişi Nasıl Yapılır?

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ