e
sv

Dünya Sağlık Örgütü Koronavirüs için Mobil Uygulama Geliştirdi

koronavirüs-haritası-teknolama
avatar

Mehmet Sefa Lazoğlu

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Dünya Sağlık Örgütü koronavirüs semptomlarını tespit eden ve temas durumunuzu kontrol eden mobil uygulama geliştrdi.

Çin’den başlayarak tüm dünyayı etkisi altına alan ve etkilerini sürdürmeye devam eden koronavirüs ile ilgili çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Bu çalışmaların ışığında koronavirüs ile mücadelede önemli bir yeri olan Dünya Sağlık Örgütü, yeni bir uygulama geliştirdi.

Birçok ülkede koronavirüs vaka sayıları kontrol altına alınmaya başladı. Hatta ülkemizde de olduğu gibi vaka artış hızında azalmalar olan ülke sayısı oldukça fazla. Birçok ülkenin devlet yetkilileri de bu durumu göz önüne alarak, ülkelerinde normalleşme sürecinin başlaması yönünde kararlar aldı. Dünya Sağlık Örgütü de bu durumun virüsün yeniden vaka sayılarında artışa neden olmasını önlemek amacıyla bir uygulama geliştirdi.

Açık kaynak kodlu olarak yayınlanacağı belirtilen uygulama her ülkenin kullanımına açık olacak. İsteyen ülkeler uygulamaya alarak kullanabilecek. Hatta uygulamanın açık kodlu olmasından dolayı kendi geliştirmelerini uygulamaya ekleyebilecekler. Virüsün ikinci bir dalga ile tekrar vaka sayılarında artışa neden olmasının önüne geçmek amacıyla geliştirilen uygulamanın, içinde bulunduğumuz mayıs ayında devreye girmesi planlanıyor.

İnsanlara koronavirüs hakkında sorular sorarak olası semptomları tespit etmeye çalışan uygulama, size koronavirüs olup olmadığınız hakkında rehberlik etmeyi amaçlıyor. Bluetooth tabanlı kişi izleme yöntemi sayesinde uygulamanın temas durumlarımızı ve risk seviyemizi de tahmin edeceği konuşuluyor.Uygulama için aralarında eski Google ve Microsoft mühendislerinin de olduğu bir ekip haftalardır gönüllü olarak çalışmakta.

Daha fazla koronavirüs haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.