Çip Krizinden Son Etkilenen iPhone 13 Oldu

12 Okunma 13 Ekim 2021 12:39
apple-store-teknolama-min

Çip krizinden etkilenen ve üretiminde aksaklıklar yaşayan son ürün Apple iPhone 13 oldu.

Son dönemlerde a’dan z’ye teknolojik birçok ürünün çip krizi nedeniyle üretimde sorunlar yaşadığına şahit olduk. Özellikle pandemi döneminde üretimde yaşanan aksamalar, çip tedariğinde çözülemez sorunlara neden olmuş ve bu nedenle çiplere ulaşamayan birçok firma üretimine ara vermek zorunda kalmıştı.

Çip krizinden son olarak etkilenen firma ise Apple oldu. 14 Eylül tarihinde yeni iPhone serisini kullanıcılara tanıtan Apple, iPhone 13 modellerini 17 Eylül tarihinde de ön satışa açmıştı. Ancak son gelen bilgilere göre çip krizi nedeniyle Apple, planlanan üretim sayısının altında kalacak. 2021 yılı sonuna kadar 90 milyon adet iPhone üretmeyi hedefleyen şirketin, çip tedariğinde yaşadığı sorun nedeniyle iPhone 13 üretimini %11 oranında azaltması bekleniyor.

Apple Ceo’su Tim Cook geçtiğimiz aylarda yapmış olduğu açıklamalarda yaşanabilecek çip krizine dair ipuçları vermiş ve uyarılarda bulunmuştu. Cook yaptığı açıklamada hangi koşullarda olursa olsun ellerinden gelenin en iyisini yapacaklarını belirterek sorunlarla başa çıkacaklarını da vurgulamıştı.

Pandemi dönemiyle oldukça büyük bir sorun haline gelen çip krizi teknoloji ile alakalı birçok sektörü etkilemekte ve yakın tarihte de çözülecek gibi görünmüyor. Durumun farkında olan teknoloji devleri ise sorunun çözümü için birlikte hareket etme kararı aldılar. Son olarak TSMC ve Sony gibi iki büyük şirket arasında bir anlaşma sağlandı ve Sony tesislerinin yanına kurulacak fabrikada TSMC kontrolünde çip üretimi yapılacağı söylenmekte. Ayrıca sektörün önde gelen şirketleri de bu birlikteliğe dahil olmak adına iletişime geçmiş durumda.

Peki siz son dönemlerde sıkça karşılaştığımız ve birçok teknoloji devini etkileyen çip krizi hakkında ne düşünüyorsunuz? Siz de görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak bizler ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla teknoloji haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Çip Krizinden Son Etkilenen iPhone 13 Oldu

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ