BMW, İçten Yanmalı Motorlara Veda Ediyor

21 Okunma 24 Ekim 2021 14:10
bmw-i4-teknolama

Alman otomotiv devi BMW, Münih’te bulunan ana fabrikasında içten yanmalı motor üretimini ne zaman durduracağını açıkladı.

Son dönemlerde iklim değişikliğinin etkileri hiç olmadığı kadar hissedilmeye başladı. Artan doğal afetler de bunun ön önemli göstergelerinden biri. Ülkeler sıklıkla yaptıkları oturumlarla iklim krizinin gelecekteki etkilerini azaltmak için birtakım önlemlere başvuruyorlar. Alınması planlanan bu önlemlerde ise dünya çapında faaliyet gösteren üretici şirketlerin rolü oldukça büyük.

İklim sorunları dendiğinde hepimiz karbon ayak izi terimini duymuşuzdur. Karbon ayak izi; üretilen sera gazı miktarı açısından insan faaliyetlerinin çevreye vermiş oldukları zararın karbondioksit cinsinden ölçümüdür. Karbon ayak izini azaltmanın öneminin gittikçe arttığı bu dönemde otomotiv firmalarına büyük iş düşüyor.

Günümüzde kullanımda olan milyonlarca içten yanmalı motora sahip olan araç benzin, motorin veya LPG gibi yakıtları motor içerisinde yer alan yanma odasında yakarak basınç oluşturmakta ve bu sırada karbon salınımı meydana gelmekte.

İklim değişikliği ve olumsuz sonuçları engelleme konusunda çalışmalarını sürdüren şirketlerden biri olan BMW, 2024 yılına kadar Münih’te yer alan ana fabrikasında içten yanmalı motora sahip araç üretimini durduracağını açıkladı. Şirket ayrıca 2023 yılına kadar aynı fabrikada üretilecek olan araçların da yarısının elektrikli araç olacağını belirtti.

Ayrıca BMW CEO’su Oliver Zipse yapmış olduğu açıklamanın devamında küresel ısınma ile mücadele kapsamında AB’nin 2035 yılından itibaren fosil yakıtla çalışan araçları yasaklamasını önermesinin ardından bu ihtimale karşı elektrikli otomobil teklifiyle hazır olacaklarını açıkladı. Bu konuda BMW olarak endişeli olmadıklarının da altını çizdi.

Peki sizin BMW tarafından alınan bu karar hakkındaki görüşleriniz neler? Siz de görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak bizler ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla otomobil haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

Sıradaki içerik:

BMW, İçten Yanmalı Motorlara Veda Ediyor

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ