Bitcoin Nedir? Nasıl ve Nereden Alınır?

43 Okunma 28 Eylül 2021 21:05
bitcoin-nedir-nereden-alinir-teknolama

Son günlerde sürekli olarak gündeme gelen Bitcoin nedir? Nere ve nasıl güvenli Bitcoin alınır? İlk kripto para olarak bilinen Bitcoin, Türkiye’de de önemli yatırım araçlarından birisi olmaya devam ediyor. Özellikle son dönemde Bitcoin fiyatları, oldukça agresif hareket ediyor.

İlk olarak 2009 yılında kurulan Bitcoin ağı, 22 Mayıs 2010 tarihinden bu yana hızlı bir şekilde yükselerek yatırımcılarını sevindiriyor. Özellikle son dönemlerde kripto para sektörü, Elon Musk tarafından yapılan paylaşımlar ile ani yükseliş ve düşüşler oluyor. Hatta bu sebeple Elon Musk’a karşı ayaklanan bir kesim bile oluştu.

Bitcoin Nedir?

2008 krizi sonrası Satoshi Nakamato adlı kişi ya da kişiler uçtan uca elektronik ödeme sistemi olan Bitcoin’e dair teknik yazılarını yayınladılar. Böylece Bitcoin merkezsizleştirilmiş, üçüncül müdahalelere karşı korumalı kripto para birimi olarak ortaya çıktı. 2009 yılında halka açık ağ olarak kullanıma girdi. Sonrasında Bitcoin, ilk başarılı kripto para olarak “1. nesil blockchain” olarak adlandırıldı.

Kısaca BTC olarak adlandırılan kripto para birimi, dağıtık yapısı ile birlikte çok kısa sürede yüksek değerlemelere ulaştı. BTC ağında yapılan işlemlerin takip edilmesi mümkün iken, işlemi gerçekleştiren tarafların kim olduğunu bulmanın imkanı bulunmamaktadır. Ayrıca BTC Blockchain ağında onaylanan işlemler, zincir yapısından dolayı hiçbir şekilde geri döndürülemez ve bu işlemlerde değişiklik yapılamaz.

Bitcoin Avantajları Nelerdir?

Bitcoin gibi kripto para kullanımının çeşitli risklerinin olmasının yanında birçok avantajı da vardır. Enflasyon ve çökme riskinin düşük olması, basit, güvenilir ve iz sürülemez (anonim) olması, kripto ağının en temel avantajlarından bazılarıdır. Ayrıca para transferlerinin gelenekler yöntemlerine kıyasla daha güvenli, daha ucuz ve daha hızlı olması, Bitcoin için gösterilen önemli bir avantajdır.

Milyonlarca lira değerinde olan Bitcoin varlıklarınıza, dünyanın her yerinden anında ulaşabilirsiniz. Bu denli yüksek miktarlarda değerleri, hızlı ve düşük komisyonla transfer edebilmek, üstelik bu transferi tamamen merkezi bulunmayan, anonim şekilde yapmak, kullanıcılar için oldukça önem arz ediyor.

Bitcoin Dezavantajları Nelerdir?

Bitcoin gibi kripto paraların en büyük avantajı izinin sürülememesi olarak görülse de, aynı zamanda en büyük dezavantajı da olabilir. Bitcoin para transferi gibi işlemlerin takip edilememesi, herhangi bir suçun da izinin sürülememesi anlamına geliyor. Ticaretin illegal olduğu ürünlerin ödemelerinde kullanılması ve kara para aklama maksadıyla kullanılması, kripto paraların birçok hükümet tarafından negatif görülmesine yol açıyor.

Güvenli Bitcoin Nereden ve Nasıl Alınır?

Bitcoin ve benzeri kripto para birimleri ile alış veriş yapmak istiyorsanız, karşınıza birçok seçenek çıkacaktır. Türkiye’de resmi olarak bulunan ve düşük komisyonlara sahip olan Coinzo, Türk kripto yatırımcıları için en ideal seçeneklerden birisi olmuştur. Coinzo ile birlikte herhangi bir saat ya da gün sınırlaması olmadan hesabınıza kolay bir şekilde TL bakiyesi yükleyebilir, borsada bulunan tüm kripto paralara yatırım yapabilirsiniz.

BTC yorum ve diğer kripto paralar hakkında sizler ne düşünüyorsunuz? Siz de görüş ve düşüncelerinizi bizler ile yorum olarak paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla kripto para haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Bitcoin Nedir? Nasıl ve Nereden Alınır?

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ