Binlerce PlayStation Oyunu için Yolun Sonu

331 Okunma 05 Nisan 2021 00:11

Sony kendi dönemlerinin sevilen oyun konsolları PS3, PSP, PS Vita oyunlarının yakın zamanda PlayStation Store üzerinden kaldırılacağını duyurdu.

Günümüze dek sevilen birçok oyun konsoluna imza atan Sony, bilindiği üzere her yeni konsolu ile birlikte eski konsollarına olan oyun ve güncelleme desteklerini yavaş yavaş azaltmakta ve sonucunda bu konsollarla bağını büyük ölçekte kopartmakta. PlayStation 5’in piyasaya çıkması ile artık 2 nesil eskide kalan PlayStation 3 ve çıkışlarının üzerinden uzun bir süre geçmiş olan PSP ve PS Vita Sony’nin oyun anlamında desteğini kesmesi ile karşı karşıyalar.

Sony tarafından yapılan paylaşımda PlayStation 3 ve PSP konsollarının 2 Temmuz tarihinde PS Vita konsollarının ise 27 Ağustos tarihinde Sony desteklerinin kesileceği açıklandı. Bu tarihe kadar oyuncular için mağazalardan satın alım işlemi devam edecek fakat belirttiğimiz tarihler sonrası bahsi geçen konsol kullanıcıları için mağaza üzerinden oyun alımı mümkğn olmayacak.

Öte yandan PlayStation mağazasınndan kaldırılacak olan oyunlardan birçoğu diğer platformlarda yer almaya devam edecek. Bu oyunlar Microsoft’un geriye dönük uyumluluğu ile Xbox’a özel hale gelmiş olacak.

Sony cephesine özel olarak hazırlanan birçok oyunun ise legal olarak sonunun geleceğini söylemek mümkün. Bu oyunların yapımcıları tarafından yeni konsollara uyumlu olarak tekrar çıkarılmaması durumunda tarih olmaları muhtemel. Dikkat çeken PlayStation mağazasından kaldırılacak ve başka sanal mağazalarda bulunmayan yapımlardan bazıları;

  • Infamous: Festival of Blood
  • The Last Guy
  • Tokyo Jungle
  • MotorStorm RC
  • Echochrome II

Peki siz Sony’nin eski konsollara desteğini kesmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu konsolların vadesi uzun süre önce dolmuş muydu yoksa mağaza desteğinin kesilmesi sizleri olumsuz mu etkiledi? Siz de görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak bizler ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla konsol haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Binlerce PlayStation Oyunu için Yolun Sonu

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ