Bilgisayar F Klavye veya Q Klavye Nasıl Yapılır?

4187 Okunma 10 Nisan 2020 16:38
klavye-teknolama

Bilgisayarınızı F klavye veya Q klavye olarak kullanmanız mümkün. Kullanmış olduğunuz klavye türünüzü nasıl değiştirebileceğinizi sizler için adım adım anlattık.

F ve Q klavyeler bilindiği üzere adlarını klavyelerin harf butonlarının sol üst köşesinde yani ilk sıralarında bulunan harflerden alırlar. Buna klavye harf düzeninde göre Q klavyeler Q ve F klavyeler F harfi ile başlarlar.

Klavyelerin özelliklerine kısaca bakacak olursak; F klavye Türkçe’de en çok kullanılan harflerin öncelikli olarak sıralandığı klavye düzenidir. F klavye tuş düzeni sayesinde Türkçe sözlükleri daha hızlı yazmanız bu sayede mümkün hale getirilmiştir.

Q klavye diğer bir adıyla Qwerty, dünya üzerinde en çok kullanılan klavye türüdür. Ancak Q klavye herhangi bir dilde daha kolay yazımı sağlayacak şekilde geliştirilmemiştir. Hatta Q klavye, tam tersine yazım hızını düşürmek için geliştirilmiş bir klavyedir. Christoper Latham Scholes ürettiği yazı makinesinde aynı anda sık bir şekilde yazılan harfler yan yana olunca harflerin sıkışıklığa neden olduğunu görmüş. Bu yüzden sık kullanılan harfleri klavyenin en uzak noktalarına konumlandırmış ki yazı yazma hızı düşsün ve yazıların baskısında sıkışma olmasın istemiş.

Q Klavye / F Klavye Çevrimi Nasıl Yapılır?

  • Bilgisayar ekranının sol alt köşesinde bulunan Başlat butonuna tıklıyoruz.
  • Ardından Ayarlar Butonuna tıklıyoruz.
başlat-ayarlar-teknolama
  • Açılan pencerede Zaman ve Dil seçeneğine tıklıyoruz.
  • Yeni açılan pencerede sol kısımda bulunan Bölge ve Dil (bazı sürümlerde Dil olarak da yazabilir.) seçeneğine tıklıyoruz.
  • Karşımıza çıkan ekranda Windows Görüntüleme Dili yazısını bulup tıklıyoruz ve ardından çıkan seçenekler butonuna tıklıyoruz.
  • Yeni açılan pencerede klavye ekle butonuna tıklayıp kullanmak istediğiniz klavyeyi ( Türkçe F / Türkçe Q) seçebilirsiniz.
  • Ardından karşınıza çıkan ekranda iki farklı klavye göreceksiniz. Buradan kullanmak istemediğiniz klavyeye tıklayıp kaldır butonuna basıp kaldırabilirsiniz.

Bu işlemlerin ardından bilgisayarınızı istediğiniz klavye düzenine göre kullanmanız mümkün.

Daha fazla nasıl yapılır içeriği için sitemize abone olabilir, ayrıca sosyal medya kanallarımızdan bizlere destek olabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Bilgisayar F Klavye veya Q Klavye Nasıl Yapılır?

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ