Bilgi Teknolojileri Kurumu nedir? Ne iş yapar? Buyrun birlikte inceleyelim. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu veya bilinen adıyla BTK, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlıdır. Kurumun görevi ülkemizdeki elektronik haberleşme, bilgi teknolojileri ve posta sektörlerini düzenlemek ve denetlemektir. Elektronik haberleşme sektörü için yetkilendirme, denetleme, uzlaştırma, rekabeti ve tüketici haklarını koruma gibi işlemlerin yanı sıra teknik düzenlemeleri yapma yükümlülüğü de BTK’ya tahsis edilmiştir. Kurumun başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu’dur, Türkiye genelinde ise kurulmuş 7 bölge müdürlüğü vardır.

29 Ocak 2000 tarihinde Telekomünikasyon Kurumu’nun veya şimdiki adıyla BTK’nın kurulmasıyla birlikte eski Telsiz Kanunu yürürlükten kalkmıştır. Ülkemizdeki ilk sektörel düzenleyici kuruluş olmasıyla BTK ayrı bir yere sahiptir.

Bilgi Teknolojileri Kurumu ne iş yapar?

Vatandaşlar genellikle yurtdışından yolcu beraberinde getirilen kayıt dışı telefonların IMEI kaydının yapılması için e-Devlet’ten başvuru yapmak istediklerinde BTK ile tanışıyorlar. Oysa BTK’nın görev tanımı çok daha geniş ve kapsayıcı. Özellikle internet servis sağlayıcıları (İSS) ile alakalı şikayetlerinizi de BTK’ya yapabilmeniz mümkün. Çünkü BTK’nın tüketici haklarını koruma ve gözetme görevi de var.

Örneğin hizmet aldığınız internet servis sağlayıcısı abonelik sözleşmesine aykırı hareket ediyorsa, fahiş fiyatlandırma yapıyorsa veya çağrı merkezinde sizi olması gerekenden uzun süre bekletiyorsa BTK’ya şikayet kaydı oluşturabilirsiniz. Keza aynı şey cep telefonu tarifeleri için de geçerli.

[ilgiliicerik icerik_id=”4309″]

Bunun dışında 2016 yılında ülkece 4.5G olarak bilinen LTE teknolojisine geçişimiz BTK gözetiminde gerçekleşmiştir. Halen daha kurum 5G teknolojisiyle ilgili konferanslar düzenlemekte, yeni nesil yüksek hızlı ağ bağlantısı için gerekli altyapı çalışmalarını yürütmektedir.

Müşterilerin çokça talep ettiği e-Devlet üzerinden abonelik fesih işlemlerinin mümkün hale gelmesini de BTK sağlamıştır. Böylelikle BTK abonelik iptali gibi basit bir işlem için faks çekilmesini talep eden servis sağlayıcılarına karşı tüketicinin hakkını gözetme görevini yerine getirmiştir mesela. Daha fazlası için vatandaşlar BTK’nın resmî web sitesini ziyaret ederek “Duyurular” bölümünü inceleyebilirler.

Bilgi İletişim Kurumu’na nasıl ulaşılır?

Hemen her kamu kuruluşunun olduğu gibi genel merkezi Ankara’da olan BTK’ya vatandaşlar şikayet iletmek için Alo 120 üzerinden ulaşabilirler. Ek olarak e-Devlet üzerinden şikayet kaydı oluşturma imkânı da mevcut.

Peki siz Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu nedir konumuz hakkında ne düşünüyorsunuz? Siz de görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak bizler ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla teknoloji haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.