e
sv

Baykar Tarafından Geliştirilen Yerli Uçan Arabamız “Cezeri” Göklerde

cezeri-teknolama
avatar

Mert Mutlu

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Baykar tarafından geliştirilen Türkiye‘nin ilk uçan arabası olma özelliğine sahip Cezeri havaklandı.

Son dönemlerde geliştirmiş oldukları teknolojik ürünleri adını sık sık duyuran Baykar, yine bir gurur tablosuyla karşımızda. Baykar tarafından geliştirilen ve Türkiye’nin ilk yerli uçan arabası olma özelliğine sahip olan Cezeri, tanıtıldığı günden bu yana herkes tarafından merakla ve ilgiyle takip edilmekteydi.

Bir süredir test aşamasında olan Cezeri bugün yapılan test uçuşlarında önemli bir eşiği atlamış bulunuyor. Türk mühendisleri tarafından geliştirilen 230 kg ağırlığa sahip olan prototip yerden 10 metre yükselmeyi başardı. Bugüne dek güvenlik halatları yardımı ile yapılan testler, Cezeri’nin göstermiş olduğu başarılı performans sonrası ilk kez halatsız olarak yapıldı. 14 Eylül’ü 15 Eylül’e bağlayan gece Cezeri güvenlik halatları olmadan havalandı.

Otonom olarak uçan ve akıllı uçuş sistemlerine sahip olan Cezeri, bugün yapılan iki test uçuşunu da başarıyla tamamladı. İkinci test uçuşunda 10 metre yüksekliğe ulaşan uçan araç, önemli bir gelişme gösterdiğini de kanıtlamış oldu.

Test uçuşu sonrası konuşan Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar şu ifadeleri kullandı;

Yaklaşık 1.5 yıl önce hayal ederek ve bir çizimle başladığımız CEZERİ Uçan Araba, ilk uçuşunu yaparak gerçeğe dönüştü. Önümüzdeki süreçte daha gelişmiş prototiplerini yapacağız. İnsanlı uçuşlar gerçekleştireceğiz. Ancak CEZERİ Uçan Araba’nın yollara inmesi tahminen bir 10-15 yılı bulacak. 

Akıllı otomobillerden sonra otomotiv teknolojisindeki devrim uçan arabalar olacak. Bu açıdan baktığımızda bugünün değil yarının yarışlarına hazırlanıyoruz.

Daha fazla teknoloji haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsin.