Bankalar Arası FAST Transfer Limiti Yükseldi

23 Okunma 11 Temmuz 2021 17:33
fast-transfer-limiti-min

Geçtiğimiz aylarda yürürlüğe giren ve bankalar arası 7/24 hızlı para transferi imkanı sağlayan FAST için transfer limiti artıyor. Şimdiye kadar 1000 TL üst sınırı olan FAST, TCMB tarafından yapılan açıklama ile 2000 TL para transferine kadar kullanılabilecek.

Bankalar arası mesai dışında da para transferine olanak sağlayan FAST için transfer limiti 1000 TL’den 2000 TL’ye yükseltildi. Standart Havale ve EFT’ye alternatif olarak yürürlüğe giren uygulama, daha hızlı ve mesai saati tanımadan para transferi yapabilmemize olanak sağlıyor.

Bunun yanında FAST ile para gönderimi için uzun ve okuması zor IBAN numarası kullanma şartı bulunmuyor. Müşteriler, tercihine göre telefon numarası, TC kimlik numarası, mail adresi gibi araçlar da kullanabiliyor. TCMB, 2000 TL’ye yükseltilen limitin ilerleyen dönemlerde daha da yükselebileceğini duyurdu.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası şu açıklamalarda bulundu:

“FAST Sistemi işlem üst limiti artırılacak olup, Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşlarının FAST Sistemine katılım başvuruları alınmaya başlanmıştır. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası iç kaynaklarınca geliştirilen ve 8 Ocak 2021 tarihi itibarıyla kullanıma açılan yeni nesil, 7/24, anlık ödeme sistemi Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) Sisteminde günlük ortalama 2 milyon adet anlık ödeme, müşteri hesapları arasında bir saniyeden daha kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilmektedir.

Ödemelerin, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası (TCKN), telefon numarası ve e-posta adresi ile kolay ve hızlı bir şekilde başlatılması için Kolay Adresleme Sistemine kayıt olan kullanıcı sayısı ise 11,3 milyona ulaşmıştır.

Sistemin sorunsuz işleyişi ve yaygınlaşması gözetilerek hâlihazırda 1.000 TL olan işlem tutar limiti 4 Ağustos 2021 tarihinde 2.000 TL’ye yükseltilecektir. İlerleyen dönemde tutar limitinin daha da yükseltilmesi hedeflenmektedir.

Diğer taraftan, bankaların yanı sıra 6493 Sayılı Kanun kapsamındaki Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşlarının FAST Sistemine katılmaları için gerekli olan teknik hazırlıklar ve düzenlemeler hayata geçirilmiş olup, katılım talepleri alınmaya başlanmıştır. Sisteme katılım için gerekli olan teknik ve operasyonel şartları sağlayan ve testlerde başarılı olan kuruluşların FAST Sistemine katılmaları mümkün olacaktır.

Söz konusu gelişmelerin, finansal teknolojilerde rekabet ve yeniliğin önünü açarak, bu teknolojilerin hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmesini sağlayacağı ve dijital ekonomi hedefi doğrultusunda çok önemli katkılarda bulunacağı değerlendirilmektedir.

Sisteme ilişkin daha detaylı bilgiye ve tanıtım içeriğine https://fast.tcmb.gov.tr adresinden erişilebilmektedir.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.”

Peki siz FAST ile para transferi konusunda ne düşünüyorsunuz? Siz de görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak bizler ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla finans haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Bankalar Arası FAST Transfer Limiti Yükseldi

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ