e
sv

Avrupa’nın En Ucuz Elektrikli Otomobili Tanıtıldı: Dacia Spring

291 Okunma — 15 Ekim 2020 21:40
dacia-spring-şarj-teknolama
avatar

Mert Mutlu

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Dacia markası altında üretilen ilk tamamen elektrikli otomobil olan Dacia Spring Avrupa’nın en ucuz elektrikli otomobili olmaya aday.

Renault Grubu’nun içerisinde yer alan ve genellikle uygun fiyatlı modelleri ile dikkat çeken Dacia, yeni modelini tanıttı. Dacia’nın ilk tamamen elektrikli modeli olma özelliğini taşıyan Spring adındaki bu yeni model fiyatı konusunda da sektöre meydan okuduğunu bildirdi.

Elektrikli otomobiller arasında fiyat konusunda rakipsiz olacağı bildirilen Spring, ilk bakışta Dacia markasının SUV modeli (Duster) araçlarına oldukça fazla benzerlik gösteriyor. Öte yandan model Çin pazarında Renault Kwid markası altında satılan City K-ZE modeli ile de oldukça fazla benzerlikler taşıyor.

Dacia Spring Teknik Detaylar

Aracın ön tarafına baktığımızda bizleri küçük bir ızgara tasarımı ve ızgarayı çevreleyen LED gündüz farları karşılıyor. Otomobilin şarj girişi de bahsettiğimiz bu ızgara tasarımının altında yer alıyor.

Otomobilin boyutlarına gelecek olursak; Dacia Spring 3734 mm uzunluğa, 1770 mm genişliğe, 1516 mm yüksekliğe ve 2423 mm aks mesafesine sahip. Otomobilin 300 lite kapasiteli bagaj hacmi ise arka koltukların yatırılmasıyla beraber 600 litreye kadar çıkarılabiliyor. Otomobilin verilerine baktığımızda ise hız tutkunlarını üzecek bir tablo ile karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz. 45 beygir güç ve 125 Nm tork üreten bir elektrik motoruna sahip olan Spring, maksimum 125 km/s hıza çıkabiliyor. Modelin menzili ise karma kullanımda ortalama 250 km olarak belirtiliyor.

Sürüş seçenekleri içerisinde ECO modu’na da sahip olan modelde, bu modu aktif etmeniz durumunda menzilinizi %10 olarak arttırabiliyorsunuz. Ancak ECO modu ile motor gücünüzü 31 beygire maksimum hızınızı da 100 km/s değerlerine indireceğinizi de unutmayın.

Dacia Spring’in bireysel müşteriler için satışa sunulacağı tarihin 2021 yılının sonbahar dönemi olması bekleniyor. Ayrıca aracın 800 litre bagaj hacmine sahip bir ticari versiyonunun da yapılması şirketin gelecek planları arasında yer alıyor.

Fiyatı konusunda net bir bilgi paylaşımı yapılmayan araba ile ilgili yetkililer Dacia Spring’in fiyatının rakip tanımayacağı konusunda iddialı.

Peki siz bugüne kadar oldukça uygun fiyatlı otomobil modelleri ile dikkat çeken Dacia’nın elektrikli modeli Spring hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla otomobil haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.