e
sv

Avrupa’nın En Değerli Oyun Şirketi Artık CD Projekt Red

cd-projekt-red-teknolama-min
avatar

Selim Enes Erdoğan

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

The Witcher serisi ile ününe ün katan CD Projekt Red ekibi, artık Avrupa’nın en değerli oyun şirketi oldu. Polonya asıllı yazılım firması, 8.3 milyar dolarlık piyasa değeri ile Ubisoft’u geride bırakarak Avrupa’nın en iyisi olmayı başardı.

The Witcher serisi, her zaman büyük bir hayran kitlesine sahip olmuştur. Özellikle de serinin 3. oyunu ile tüm dünyada ses getirmeyi başarmıştı. Üstüne bir de Netflix üzerinde The Witcher dizisi yayınlanınca, oyuna olan ilgi de katlanmıştı. Şimdi ise yapımcı firma CD Projekt Red, Avrupa’nın en değerli oyun şirketi olmayı başardı.

Cyberpunk 2077 üzerinde çalışan firma, eline aldığı unvan ile Ubisoft’u geride bırakmayı başardı. Fransa asıllı oyun geliştirici firma Ubisoft, yıllardır Avrupa’nın en değerlisi olarak ilerliyordu. Ubisoft’a kıyasla daha az ama çok daha kaliteli oyunlar çıkan CD Projekt Red, doğru adımlar attığını kanıtladı.

Firma geneline baktığımızda, gelirinin büyük çoğunluğu yalnızca The Witcher serisinden elde ediliyor. Önümüzdeki dönemde çıkması beklenen Cyberpunk 2077 ile de bu durumun katlanması bekleniyor. Oyunun içerisinde Keanu Reeves‘in bulunması, oyuncuları çok daha fazla heyecanlandırıyor.

Her ne kadar CD Projekt Red, çok büyük bir başarıya sahip olsa da işi dünya geneline vurduğumuzda Amerikan oyun geliştirici firmaları hala liderliğini korumaya devam ediyor. Dünyanın en değerli oyun şirketi ise Activision Blizzard olarak karşımıza çıkıyor. Şirketin piyasa değeri 53,3 milyar dolar iken, en büyük geliri hala World of Warcraft ve Call of Duty serisinden elde ediyor.

Ancak belirtmekte fayda var, bu karşılaştırmalar yalnızca oyun üreten firmalar arasında yapılmıştır. Sony, Microsoft, Nintendo gibi konsol ve diğer ürünler geliştiren firmalar herhangi bir şekilde listeye alınmamıştır.

Peki siz CD Projekt Red firmasının girişimleri ve oyunları konusunda ne düşünüyorsunuz? Siz de görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak bizler ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla oyun haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.