Avrupa Süper Ligi Nedir? Kimler Katılıyor?

921 Okunma 19 Nisan 2021 13:19
avrupa-super-ligi-teknolama

Futbol dünyası, bugün sabaha karşı tarihe adını yazdıracak bir olaya şahitlik etti. Avrupa merkezli birçok büyük kulüp, kendi aralarında Avrupa Süper Ligi adında tamamen yeni ve FIFA’dan bağımsız bir lig kurduklarını duyurdu. Peki Avrupa Süper Ligi nedir? Lige hangi takımlar katılıyor?

Avrupa’nın en güçlü futbol kulüplerinden 15 tanesi, UEFA’dan tamamen bağımsız olarak yeni bir spor müsabakası kurduğunu resmi olarak duyurdu. Bu duyuru ile birlikte futbol dünyası ikiye bölündü. Bir taraf, büyük kulüplerin karşı karşıya gelmesini olumlu olarak görürken, diğer taraf ise FIFA’dan bağımsız böyle bir turnuvayı “futbola darbe” olarak nitelendirdi.

Turnuva hakkında belirtilen detaylara göre, ligde her sene 20 takım yer alacak. 15 kurucu kulüp sabit bir şekilde yer alırken, her sene 5 kulüp ligden düşecek ve yerine farklı kulüpler gelecek. 15 kurucu kulübün 12’si resmi açıklamalarda bulunurken, diğer 3 kulüp henüz bilinmiyor.

Avrupa Süper Ligi’nde hangi takımlar yer alıyor?

Bugün sabah saatlerinde birçok kulüp resmi açıklamalarda bulundu. Bu kulüpler arasında Arsenal, Manchester United, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Tottenham Hotspur, AC Milan, Inter, Juventus, Atletico Madrid, Barcelona ve Real Madrid yer alıyor. Kurucu kulüpler arasında bulunan diğer 3 kulüpten de yakın zamanda resmi açıklama bekleniyor.

Lig nasıl çalışacak?

Lige her sene toplamda 20 kulüp katılacak. Bu 20 kulüp, 10’arlı 2 gruba ayrılacak ve deplasmanlı lig usulü maçlar yapılacak. Ağustos içerisinde başlaması planlanan turnuvada grupları ilk 3’te bitirenler direkt olarak çeyrek finale yükselecek. Grupları 4. ve 5. sırada bitiren kulüpler ise çeyrek finale yükselmek için play-off mücadelesi verecek. Çeyrek final çift maç üzerinden oynanacak iken, final maçının ise Mayıs ayında oynanması planlanıyor.

Bunun yanında ligin maç takvimi, hafta içi maçları olarak planlanması bekleniyor. Ligde yer alan takımlar, kendi standart liglerine devam edecek. Ayrıca lig kurulduktan sonra Kadınlar Süper Ligi turnuvası için de çalışmaların bulunduğu söyleniyor.

Jose Mourinho, Tottenham’dan kovuldu mu?

Lig hakkında yapılan açıklamaların ardından, kurucu kulüplerden olan Tottenham Hotspur’un menajeri görevinde bulunan Jose Mourinho, bu ligi desteklemediğini belirtmiş ve bu sabah oyuncularını antrenmana çıkartmamıştı. Yönetimin ise bu durum sonucunda Mourinho’yu görevinden alındığı belirtiliyor.

Galatasaray Avrupa Süper Ligi’ne davet edildi mi?

Konu hakkında henüz resmi bir açıklama bulunmamasına karşın, Türk takımlarından Galatasaray’ın da Avrupa Süper Ligi’ne davet edildiği belirtiliyor. Bugün içerisinde Galatasaray’dan da resmi bir açıklama yapılması bekleniyor. Bilindiği üzere Galatasaray’ın eski başkanı Ünal Aysal, geçtiğimiz yıllarda benzer bir turnuva projesi için büyük kulüpler ile konuşacağını belirtmişti.

Peki siz UEFA’dan tamamen bağımsız bir futbol turnuvası olması planlanan Avrupa Süper Ligi konusunda ne düşünüyorsunuz? Siz de görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak bizler ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla spor haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Avrupa Süper Ligi Nedir? Kimler Katılıyor?

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ