e
sv

Apple Yeni Bir Patentin Daha Sahibi Oldu: Apple Pencil

apple-pencil-teknolama
avatar

Mert Mutlu

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Apple geçtiğimiz Aralık ayında patent başvurusunda bulunduğu Apple Pencil için uzun çalışmaların ardından geçtiğimiz günlerde patent aldı.

Apple geçtiğimiz Aralık ayında patent başvurusuyla ortaya çıkardığı yeni ürününü şu sözlerle tanıtmıştı: “Bir gün, iPad üzerinde yazı yazmak gerçek bir kâğıda yazarmış gibi ve iPad üzerinde Fırça Aracı kullanımıysa gerçek bir tuval üzerinde resim çizermiş gibi hissettirecek.” Ürün üzerinde uzun süredir gerçekleştirilen çalışmalar ise kısa süre önce son buldu ve Apple yeni ürünü için geçtiğimiz günlerde patent sahibi oldu.

Apple’ın açıklamaları doğrultusunda yeni akıllı kalem ile temas ettiği yüzeyin dokusunu algılayabileceği ve o hissi kullanıcısına vereceği düşünülüyor. Dokunma algılayıcı arayüz ile hayata geçirilecek olan bu sistem için 2015 yılından beri Apple çalışmalarını sürdürmekteydi.

Apple’ın gerçeklik hissini üst seviyeye çıkarmak için geliştirdiği yeni akıllı kaleminde dokunuş hissini en doğru şekilde verebilmesi için farklı noktalar seçilmiş. Akıllı kalem kişinin yazım stilini veya kaleme uyguladığı gücü gibi kişisel kullanım tekniklerini algılayacak. Ardından ise algıladığı bu geri bildirimleri kalemi tuttuğumuz noktalara yönlendirecek.

Apple yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre Apple Pencil, iPad üzerinde çizim yapılan alanın bilgilerine ve hangi materyalden yapıldığına ulaşacak. Ardından Apple Pencil bu bilgiyi kullanıcının yazım stili, uyguladığı kuvvet gibi bilgiler ile birleştirecek. Sonuç olarak ise kalem üzerinde gerçek dokunuş hissini ve titreşimleri kullanıcıya verecek.

Peki sen Apple tarafından piyasaya sürülmesi beklenen Apple Pencil hakkında ne düşünüyorsun? Sen de görüş ve düşüncelerini yorum olarak bizler ile paylaşabilirsin. Ayrıca daha fazla teknoloji haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.