AMOLED ekran, akıllı telefonların teknik özellikleri geliştirilerek görüntü kalitesini maksimum seviyelere çıkartmayı sağlayan teknolojidir. Son model akıllı telefonlar, televizyon ve monitörlerde sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. LCD teknolojisinin üst versiyonu olarak geliştirilen AMOLED ekran teknolojisi nedir? Kullanım amaçları ve yerleri nelerdir? Detaylar yazımızın devamında…

Tanınmış teknoloji firması tarafından geliştirilen AMOLED kullanım amacı ile gerisinde kalan ekran modelleri olan LCD, LED ve OLED yapılarını gölgesinde bırakıyor. Samsung tarafından geliştirilen görüntü teknolojisi ilk prototipi kendi bünyesinde ki ürünlerde test etmişti. Akıllı telefonlar ile başlangıçları yapılarak, televizyon ve monitörlere hatta görüntü aktaran cihazlar üzerinde de kullanılmaya başlamıştır. Olumlu verileri elde eden firma, diğer teknoloji firmaları için Pazar yerini açtı ve global olarak üretimlere başlamıştı.

İngilizce anlamı Active Matrix Organic Light Emitting Diode (Aktif Matrisli Organik LED) teknolojisi olarak adlandırılmıştır. Gelişim aşamasında OLED ekran yapısı üzerinde oynamalar yapılarak ultra görüntü kalitesi elde edilmiştir. Bu sayede her piksel ayrı olarak aydınlatılarak daha taze ve akıcı görüntü oluşturuluyor. Eski ekran modellerinde arka planı aydınlatma gereği duyuluyordu, fakat organik led özelliği sayesinde bu sorunda ortadan kaldırılmıştır. Koyu renklerin, açık renkte görülmesini engellediğinden ötürü arka plan ledleri kullanıma kapatılarak tasarruf edilmiştir.

[ilgiliicerik icerik_id=”660″]

LCD ve AMOLED arasında ki fark nedir?

Samsung tarafından üretilen AMOLED TV örneklerine bakılacak olursa, LCD ile aralarında haklı olarak tercih sebebini değiştirecek nedenler ortaya çıkabiliyor. LCD ekranlarda bulunan ve kaba görünüme sebebiyet veren TFT katmanları ekstra cam kullanma sebebiyetine yol açar. Ayrıca kullandıkları tür IPS olduğundan ötürü, yatay veya dikey pozisyonlarda 100-150 derece üstünde açılardan izlerken oluşan renk kaybı rahatsız ediyordu.

AMOLED ile bu iki sorun kökünden çözülerek renk kayıpları ve kaba tasarımdan kurtarıyor. Her pikseli ayrı olarak aydınlatması ise LCD ekrana göre pürüzsüz ve net renkleri fark ettiriyor. Başlarda parlaklık konusunda AMOLED zayıf kalıyordu, fakat Süper AMOLED ve Full HD AMOLED sürümlerini geliştirerek bu problemi ortadan kaldırdı. Bu sayede elektrik tüketimi ve mobil cihazlarda şarj sorunlarını minimum seviyeye çekmiştir.

AMOLED ekranların kullanım ömrü ve şarj süresi nedir?

OLED teknolojisi kullanılarak geliştirilen ekran türü kullanım açısından eskilere göre daha kalitelidir. Fakat her piksel için ayrı aydınlatma vermesinin sebebiyeti olarak kullanım ömrü azdır. Ayrıca diğer ekran türlerine göre daha ince, tasarruflu ve kıvrılabilir olması AMOLED ürününü ön plana çıkartıyor.

[ilgiliicerik icerik_id=”4401″]

Akıllı telefonlarda ise cihazın şarj süresini maksimum seviyeye çıkartmak için, ekran özelliklerini düzeyli tutması gerekir. AMOLED ekran sayesinde tasarruf salgılayan akıllı telefonların, LCD ekrana göre avantajları pikseller üstünedir. Arka aydınlatmalarına sahip olmadığından ötürü siyah gözüken alanların ekranı karartması yerine, alanı kapsayan piksellerin devre dışı bırakılarak daha az enerji tüketmesini sağlıyor. Bu özellik de cihazın batarya düzeyini yükseltiyor.

Peki sen telefonlarda kullanılması gereken ekran teknolojisi konusunda ne düşünüyorsun? Sen de görüş ve düşüncelerini yorum olarak bizler ile paylaşabilirsin. Ayrıca daha fazla teknoloji haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.