AMD’nin Yeni Canavarı Ryzen 7 4800U Sızdırıldı

816 Okunma 04 Ocak 2020 17:22
amd-ryzen-7-4800u-teknolama

Yeni bir sızıntı, AMD’nin CES 2020‘de çok yakında ortaya çıkması muhtemel Ryzen 4000 APU’ları ile dizüstü bilgisayarlar için bazı ciddi ateş gücünü açığa çıkarmaya hazır olduğunu gösteriyor. İşte karşınıza Ryzen 7 4800U.

Bu işlemciler 8 çekirdekli ve 16 iş parçacıklı Ryzen 7 4800U hakkında ilk bilgiler Twitter üzerinden paylaşıldı. Her zamanki gibi, bu tür sızıntıların meşruluğu konusunda çok dikkatli olmalıyız ve hatta sızıntıların kaynağı olan kullanıcı bu bilgilerin gerçek olup olmadığından emin olmadığını da belirtmiş durumda. Ancak bu, 4800U isimli modelin 8 çekirdekli ve 16 iş parçacıklı olduğuna dair sızıntı da olsa bilgilerin yayılması, yeni nesil Ryzen APU’lar hakkında net olmasa da tahmin yürütebilmemize olanak sağlıyor.

Eğer ki bu bilgilerin gerçek olduğunu varsayarsak, 1.8GHz taban saatine sahip 8 çekirdekli Renoir APU (7nm, Zen 2), benchmark boyunca ortalama 3.65GHz‘de artış hızlarına ulaşıyor. Bir başka ilginç nokta ise, test makinesinde 3200MHz sistem belleğinin görünür varlığı oluyor. Bu nedenle dizüstü bilgisayar satıcıları, daha görünür performansları için işlemcileri daha hızlı belleğe bağlayabiliyorlar. O zaman her şey umut verici bir şekilde şekilleniyor gibi görünüyor ancak spekülatif sızıntıların etrafındaki herhangi bir heyecanı tekrar hafifletmeyi hatırlamakta fayda var. Söylentilerin gerçekliği konusunda net bir fikrimiz olmasa da (önceki sızıntılar 8 çekirdekli ve 15W TDP ile 4700U’luk bir kısmı da vurguladı), bu güçlü laptop işlemcisi önümüzdeki dönemlere damga vuracakmış gibi duruyor.

AMD tarafından üretileceği öne sürülen RYZEN 7 4800U yazımızın da sonuna geldik. Daha fazla donanım haberleri için sitemize abone olarak bildirimleri açabilir ve sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

  • KADİR BEDİR
    2 sene önce

    3. de anlamış gibiyim işlemci falan diyor

    yorum beğen

Sıradaki içerik:

AMD’nin Yeni Canavarı Ryzen 7 4800U Sızdırıldı

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ