AMD’den bir çalım denemesi: Big Navi

816 Okunma 01 Ocak 2020 16:34
amd-big-navi-teknolama-min

AMD tarafından piyasaya sürülmesi beklenen Big Navi modeli için tüm bilgiler netleşmeye başladı.

AMD, Intel ile girdiği yarışta bir adım öne geçti fakat ekran kartı konusunda durum hiç parlak değil. Nvidia’nın yeni çıkarttığı “SUPER” serisi ile piyasa büyük düşüş yaşadı. AMD rekabete tekrar girmek için Big Navi modelini çıkartmaya hazırlanıyor. Big Navi ekran kartları ile güçlenmeyi planlayan AMD tarafı büyük değişiklere gidecek.

Big Navi modelleri XT5700′ler için bir dönüm noktası olacak. AMD ekran kartı konusunda tekrar piyasada söz sahibi olmak için RTX 2080 ve RTX 2080 TI modellerine rakip bir ekran kartı çıkarmayı planlıyor. XT5700 modellerine göre daha büyük ve daha güçlü olacağı iddia ediliyor. RADEON XT5700 modellerinde 10 GPU kullanılırken XT5700 Big Navi kartında ise 21 GPU kullanılacağı tahmin ediliyor. Dolaşan bazı söylentilere göre ise Navi 21’in daha önce atılan iddialarda olan HBM2E yerine GDDR6 bellek kullanacağı tahmin ediliyor. Eğer söylentiler doğru ise HBM teknolojisinin pahalı olması sebebiyle GDDR kullanılması bütçe tasarrufu olduğunu gösteriyor.

Bununla birlikte, iyi bir boyutta bellek veri yoluyla, Navi 21 kartının 12GB veya 16GB GDDR6 ile 16GB/sn veya 18Gbps olan büyük bellek bant genişliğine sahip olmasını engellemez. Tüm bunlar, AMD’nin büyük RDNA 2 grafik kartı potansiyelinin çok güçlü olacağını belirtilerini veriyor. AMD’nin üzerinde çalıştığı ve dahili olarak “Nvidia katili” olarak bilinen kart olabilir mi? Bu söylentiler çok abartılı olsa bile AMD bu teknoloji mimarisiyle üreteceği kartlarla üst düzey GPU pazarına gireceği kesin.

AMD tarafından üretileceği öne sürülen BİGNAVİ yazımızın da sonuna geldik. Daha fazla donanım haberleri için sitemize abone olarak bildirimleri açabilir ve sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

  • KADİR BEDİR
    2 sene önce

    MESSİ MİSALİ ÇALIM DENEMSİ DİYOSUN AMD <3

    yorum beğen

Sıradaki içerik:

AMD’den bir çalım denemesi: Big Navi

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ