e
sv

Amazon Kuiper Nedir? Starlink Rakibi Olabilecek mi?

amazon-kuiper-nedir-teknolama-min
avatar

Selim Enes Erdoğan

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Son dönemlerde dünya çapında yüksek hızlı internet sağlayıcı olma yolunda milyarlarca dolar yatırım yapılıyor. Google, Elon Musk ve şimdi de Amazon, dünya çapında internet projesi başlatıyor. Peki Amazon Kuiper nedir?

Amazon, Project Kuiper adı altında geniş bant internet projesini başlatacağını duyurdu. Bahsedilenlere göre dev teknoloji şirketi, proje için şimdilik 10 milyar dolar bütçe ayırmış durumda. Düşük dünya yörüngesine toplamda 3.236 uydu fırlatılacak.

Amazon tarafından yapılan duyuruda, ABD Federal İletişim Komisyonu‘ndan onay alındığı da belirtildi. Ayrıca şirket, dünya çapında internet hizmeti alamayan bir bölgenin bulunmayacağını belirtirken, güvenilir ve uygun fiyatlı bir hizmetin sunulacağının sözünü de verdi.

Amazon, en fazla 6 yıl içerisinde bu uyduların minimum yarısını uyduya fırlatacak ve bu fırlatmalar ile birlikte internet hizmeti verilmeye başlanacak. Planlanan tarih ise tam olarak 30 Temmuz 2026‘yı gösteriyor. Eğer her şey planlanıldığı gibi giderse 30 Temmuz 2029‘a kadar tüm uydular yerleştirilecek ve dünya çapında bir hizmet sağlanacak.

Planlanan uydular 590, 610 ve 630 km mesafelerde hizmet verecek. Bu mesafeler de standart internet uydularından yaklaşık 50 kat daha yakında bulunacak. Bununla birlikte de çok daha düşük gecikmeli internet hizmeti kullanılabilir olacak.

Son olarak ise ilk 578 uydu yörüngeye yerleştirildikten sonra hizmet belirli bölgelere verilmeye başlayacak.

Peki siz dünya çapında internet hizmeti yarışı konusunda ne düşünüyorsunuz? Siz de görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak bizler ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla teknoloji haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.